
A.M.O.C. (sold by Entropica Coffee)
A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
Roasted by A.M.O.C. · Sold by Entropica Coffee
A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara is a Kerinci, Sumatra, Indonesia, Anaerobic Honey, Andungsari, Sigararutang coffee from A.M.O.C..
In stock since:
Details
- Origin
- Kerinci, Sumatra, Indonesia
- Process
- Anaerobic Honey
- Variety
- Andungsari, Sigararutang
- Producer
- Abdul Aziz Thohari
Available Sizes▾
- 240g — $34.00 ($14.17/100g)
- 1000g — $99.00 ($9.90/100g)

A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
Roasted by A.M.O.C. · Sold by Entropica Coffee
A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara is a Kerinci, Sumatra, Indonesia, Anaerobic Honey, Andungsari, Sigararutang coffee from A.M.O.C..
In stock since:
Details
- Origin
- Kerinci, Sumatra, Indonesia
- Process
- Anaerobic Honey
- Variety
- Andungsari, Sigararutang
- Producer
- Abdul Aziz Thohari
Available Sizes
- 240g — $34.00 ($14.17/100g)
- 1000g — $99.00 ($9.90/100g)
Similar coffees to this Kerinci, Sumatra, Indonesia Anaerobic Honey Andungsari, Sigararutang

Indonesia Temanggung Anaerobic Honey
Temanggung, Indonesia Anaerobic Honey Kartika, Line S, Typica
Julith Coffee
$16.34

Kerinci - Indonesia (2026)
Sumatra, Indonesia Lactic Natural Sigararutang, Andungsari
Sango Specialty Coffee
$22.00

Ecuador Finca La Josefina Typica Mejorado Anaerobic Honey - 100g
Cayambe-Coca Natural Reserve, Ecuador Anaerobic Honey Typica Mejorado
Ondo Coffee
$20.00

Indonesia Madu Hitam Experimental Honey Brewed
Cental Java, Indonesia Experimental Honey Brewed Yeast Kartika, Line S, Typica
Julith Coffee
$17.70
![Ethiopia Alo [Digs Project Anaerobic Honey 48h] - 200g](https://149820943.cdn6.editmysite.com/uploads/1/4/9/8/149820943/7CNCEOSU2FC3H6ZACHD5X53E.jpeg)
Ethiopia Alo [Digs Project Anaerobic Honey 48h] - 200g
Bensa, Ethiopia Anaerobic Honey; 48-hour fermentation 74158
Ondo Coffee
$30.50

Ecuador Finca La Josefina Sidra Anaerobic Honey - 100g
Cayambe-Coca Natural Reserve, Ecuador Anaerobic Honey Sidra
Ondo Coffee
$20.00
Description
Tastes Like Blonde Raisin • Creamy • Violets A.M.O.C.'s Take: From Bengkolan Dua Village in Kerinci, Sumatra, /059 is an anaerobic honey produced by the Rukun Saudara Cooperative, led by Abdul Aziz Thohari. Established in 2017, the cooperative allows farmers to take direct control over quality and processing, scaling from an initial 10 × 5 meter drying facility. Meticulously sorted and processed with controlled anaerobic honey fermentation to accentuate floral notes and rounded mouthfeel. Expect tasting notes of blonde raisin, creamy texture, and violets, complemented by a zesty, expressive finish. Available in both espresso and filter options. The Details FARM Rukun Saudara Cooperative PROCESSING Anaerobic Honey ALTITUDE 1400 - 1700 MASL REGION Kerinci, Sumatra, Indonesia VARIETY Andungsari, Sigararutang PRODUCER Abdul Aziz Thohari
More from Entropica Coffee

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
$27.00

MOK - Filter B, Brazil - 250g
$25.00

MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
$37.00

MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
$26.00

MOK - Peru, Finca Cedruyoc, Geisha, Washed (200G)
$66.00

Tanat - Alo Chilaka - Natural
$28.00