
MOK (sold by Entropica Coffee)
MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
Roasted by MOK · Sold by Entropica Coffee
MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe is a Bombe, Sidamo, Ethiopia, Washed, Heirloom G2 coffee from MOK.
In stock since:
Details
- Origin
- Bombe, Sidamo, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Heirloom G2
- Producer
- Ayla Washing Station Smallholders
Available Sizes▾
- 250g — $27.00 ($10.80/100g)
- 1000g — $75.00 ($7.50/100g)

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
Roasted by MOK · Sold by Entropica Coffee
MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe is a Bombe, Sidamo, Ethiopia, Washed, Heirloom G2 coffee from MOK.
In stock since:
Details
- Origin
- Bombe, Sidamo, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Heirloom G2
- Producer
- Ayla Washing Station Smallholders
Available Sizes
- 250g — $27.00 ($10.80/100g)
- 1000g — $75.00 ($7.50/100g)
Similar coffees to this Bombe, Sidamo, Ethiopia Washed Heirloom G2

Ethiopia Ayla Bombe Single Origin Espresso
Ethiopia
Intelligentsia Coffee
$24.00

Bishan Wate Espresso - Ethiopia // Washed Heirloom - Bergamot, Candied Orange, Chamomile
Guji, Ethiopia Special Prep Washed Ethiopian heirloom
Swerl Coffee Roasters
$22.00

Ethiopia Ayla Bombe Washed Espresso - Single Origin
Ethiopia Washed Primarily JARC 74148, 74158, Landrace Varieties
Code Black Coffee
$20.37

Gore Kone
Sidama, Ethiopia Washed Mixed Heirloom
Steady State Roasting
$19.50

Biru Bekele Heirloom
Shakiso, Guji, Ethiopia Fully Washed Heirloom
Regalia Coffee
$24.50
Description
Tastes Like Black Tea • Dark Berries • Citrus MOK's Take: Sidamo is a region in Southern Ethiopia famous for its delicious coffees. This lot is a grade 2 heirloom produced by various smallholder farmers who typically own less than 5 hectares, with cherries selectively handpicked and delivered to the Ayla Washing Station. At the station, cherries are sorted, depulped, and fermented for about 24 hours, then graded in washing channels by density, soaked in clean spring water to remove remaining mucilage, and laid out to dry on raised beds under shade for 10 to 14 days. This level of labour intensity for a grade 2 coffee leaves no doubt about the high cup quality. To discover these flavour profiles we recommend soft mineral water with a low HCO3 (bicarbonate), aiming for total hardness below 140 mg/l. The Details FARM Ayla Washing Station PROCESSING Washed ALTITUDE N/A REGION Bombe, Sidamo, Ethiopia VARIETY Heirloom G2 PRODUCER Ayla Washing Station Smallholders
More from Entropica Coffee

A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
$34.00

MOK - Filter B, Brazil - 250g
$25.00

MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
$37.00

MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
$26.00

MOK - Peru, Finca Cedruyoc, Geisha, Washed (200G)
$66.00

Tanat - Alo Chilaka - Natural
$28.00