
Tanat Coffee (sold by Entropica Coffee)
Tanat - Alo DIGS Project Mosto Natural 72h
Roasted by Tanat Coffee · Sold by Entropica Coffee
Tanat - Alo DIGS Project Mosto Natural 72h is a Alo Village, Bensa, Ethiopia, Natural Mosto Fermentation 72h, JARC 74158 coffee from Tanat Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Alo Village, Bensa, Ethiopia
- Process
- Natural Mosto Fermentation 72h
- Variety
- JARC 74158
- Producer
- Tamiru Tadesse
Available Sizes▾
- 200g — $42.00 ($21.00/100g)
- 1000g — $150.00 ($15.00/100g)

Tanat - Alo DIGS Project Mosto Natural 72h
Roasted by Tanat Coffee · Sold by Entropica Coffee
Tanat - Alo DIGS Project Mosto Natural 72h is a Alo Village, Bensa, Ethiopia, Natural Mosto Fermentation 72h, JARC 74158 coffee from Tanat Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Alo Village, Bensa, Ethiopia
- Process
- Natural Mosto Fermentation 72h
- Variety
- JARC 74158
- Producer
- Tamiru Tadesse
Available Sizes
- 200g — $42.00 ($21.00/100g)
- 1000g — $150.00 ($15.00/100g)
Also Available From
Description
Tastes Like Lemon Candy • Peach Tea • Redcurrant Tanat's Take: To the high plateaus of Bensa, in the heart of the village of Alo, where producer Tamiru Tadesse signs off on some of the most sought-after coffees in Ethiopia. This lot comes from a 72-hour Natural Mosto fermentation, a method that uses coffee juice (mosto) to intensify the fermentation and reveal a complex cup. Our lot is the result of research by DIGS Project, a specialist importer selecting exceptional coffee under the motto “green sourcing for connoisseurs”. DIGS travels the most reputed terroirs in search of the best micro-lots, favouring direct and lasting relationships with visionary producers who value their terroir. In the cup this coffee is decidedly indulgent and explosive. From the first sips there are clear notes of lemon candy, followed by a bright, juicy redcurrant. Finally the touch of peach tea brings back a sweetness and an elegant, refreshing length. The Details FARM Alo Village PROCESSING Natural Mosto Fermentation 72h ALTITUDE 2400-2550 MASL REGION Alo Village, Bensa, Ethiopia VARIETY JARC 74158 PRODUCER Tamiru Tadesse
More from Entropica Coffee

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
$27.00

A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
$34.00

MOK - Filter B, Brazil - 250g
$25.00

MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
$37.00

MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
$26.00

MOK - Peru, Finca Cedruyoc, Geisha, Washed (200G)
$66.00
![Alo [DIGS Project Mosto Natural 72h]](https://tanat.coffee/wp-content/uploads/2026/07/PAQUETWEB-ALOXDIGSMostoNatural72h.png)
