
MAME (sold by Entropica Coffee)
MAME - Chelchele Anaerobic Natural
Roasted by MAME · Sold by Entropica Coffee
MAME - Chelchele Anaerobic Natural is a Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia, Natural Anaerobic, 74110, 74112 coffee from MAME.
In stock since:
Details
- Origin
- Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Natural Anaerobic
- Variety
- 74110, 74112
- Producer
- N/A
Available Sizes▾
- 250g — $37.00 ($14.80/100g)
- 1000g — $126.00 ($12.60/100g)

MAME - Chelchele Anaerobic Natural
Roasted by MAME · Sold by Entropica Coffee
MAME - Chelchele Anaerobic Natural is a Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia, Natural Anaerobic, 74110, 74112 coffee from MAME.
In stock since:
Details
- Origin
- Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Natural Anaerobic
- Variety
- 74110, 74112
- Producer
- N/A
Available Sizes
- 250g — $37.00 ($14.80/100g)
- 1000g — $126.00 ($12.60/100g)
Similar coffees to this Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia Natural Anaerobic 74110, 74112

Ethiopia Chelchele
Ethiopia, Yirgacheffe Advanced Natural 74112, 74110
Perc Coffee
$16.50

Chelchele Natural
Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia natural 74112, 74110
Apollon's Gold
$12.75

Mullugeta Muntasha: Anaerobic Natural
Arbegona, Ethiopia Anaerobic Natural Walega
Eight Ounce Coffee
$28.99

Margarissa Chelbesa
Yirgacheffe, Ethiopia Natural Heirloom
Round Hill Roastery
$20.56

Kaffeelix - Lalesa
Ethiopia Anaerobic Natural Heirloom
Speciality Coffee CA
$23.00
Description
Tastes Like Blackberry • Violet • Touch Winey MAME's Take: Purple Fruits — Blackberry, Violet, Touch Winey. MAME brew guide: 10g dose, 1:15, medium-fine, 93°C — steep the first pour of 50g for 30 seconds, then centre pour 100g after. The Details FARM Chelchele PROCESSING Natural Anaerobic ALTITUDE 1900 - 2300 MASL REGION Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia VARIETY 74110, 74112 PRODUCER N/A
More from Entropica Coffee

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
$27.00

A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
$34.00

MOK - Filter B, Brazil - 250g
$25.00

MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
$37.00

MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
$26.00

MOK - Peru, Finca Cedruyoc, Geisha, Washed (200G)
$66.00
