
Tanat Coffee (sold by Entropica Coffee)
Tanat - Alo - Mosto Anaerobic Natural 96h
Roasted by Tanat Coffee · Sold by Entropica Coffee
Tanat - Alo - Mosto Anaerobic Natural 96h is a Alo Village, Bensa, Ethiopia, Mosto Anaerobic Natural 96h, JARC 74158 coffee from Tanat Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Alo Village, Bensa, Ethiopia
- Process
- Mosto Anaerobic Natural 96h
- Variety
- JARC 74158
- Producer
- Tamiru Tadesse
Available Sizes▾
- 200g — $40.00 ($20.00/100g)
- 1000g — $141.00 ($14.10/100g)

Tanat - Alo - Mosto Anaerobic Natural 96h
Roasted by Tanat Coffee · Sold by Entropica Coffee
Tanat - Alo - Mosto Anaerobic Natural 96h is a Alo Village, Bensa, Ethiopia, Mosto Anaerobic Natural 96h, JARC 74158 coffee from Tanat Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Alo Village, Bensa, Ethiopia
- Process
- Mosto Anaerobic Natural 96h
- Variety
- JARC 74158
- Producer
- Tamiru Tadesse
Available Sizes
- 200g — $40.00 ($20.00/100g)
- 1000g — $141.00 ($14.10/100g)
Description
Tastes Like Pineapple • Fermented Strawberry • Coconut Tanat's Take: An exceptional lot from Alo Coffee, the result of remarkable precision work. Perfectly ripe cherries are hand-selected then placed in sealed tanks with mosto for a 96-hour anaerobic fermentation. This slow, meticulous process reveals a unique aromatic complexity. An intensely fruity cup dominated by pineapple and tropical fruit, with a floral lift of dried jasmine flower. Bold, complex and perfectly balanced. The Details FARM Alo Village PROCESSING Mosto Anaerobic Natural 96h ALTITUDE 2400 MASL REGION Alo Village, Bensa, Ethiopia VARIETY JARC 74158 PRODUCER Tamiru Tadesse
More from Entropica Coffee

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
$27.00

A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
$34.00

MOK - Filter B, Brazil - 250g
$25.00

MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
$37.00

MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
$26.00

MOK - Peru, Finca Cedruyoc, Geisha, Washed (200G)
$66.00
![Alo [Mosto Anaerobic Natural]](https://tanat.coffee/wp-content/uploads/2025/08/PAQUETWEB-AloMosto-AnaerobicNat.png)
