
Tanat Coffee (sold by Entropica Coffee)
Tanat - Alo Chilaka - Natural
Roasted by Tanat Coffee · Sold by Entropica Coffee
Tanat - Alo Chilaka - Natural is a Chilaka Village, Bensa, Ethiopia, Natural, 74158 coffee from Tanat Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Chilaka Village, Bensa, Ethiopia
- Process
- Natural
- Variety
- 74158
- Producer
- Tamiru Tadesse
Available Sizes▾
- 200g — $28.00 ($14.00/100g)
- 1000g — $86.00 ($8.60/100g)

Tanat - Alo Chilaka - Natural
Roasted by Tanat Coffee · Sold by Entropica Coffee
Tanat - Alo Chilaka - Natural is a Chilaka Village, Bensa, Ethiopia, Natural, 74158 coffee from Tanat Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Chilaka Village, Bensa, Ethiopia
- Process
- Natural
- Variety
- 74158
- Producer
- Tamiru Tadesse
Available Sizes
- 200g — $28.00 ($14.00/100g)
- 1000g — $86.00 ($8.60/100g)
Description
Tastes Like Blueberry • White Grape • Dried Jasmine Tanat's Take: Grown in the Bensa region above 2300 meters, this exceptional lot of the 74158 variety (from the Jimma Agricultural Research Center) embodies the quintessence of high-altitude Ethiopian coffee. A refined, fruity signature with delicate aromas of blueberry, white grape and dried jasmine. A unique aromatic experience, fruity and elegant at once. The Details FARM Chilaka Village PROCESSING Natural ALTITUDE 2320 MASL REGION Chilaka Village, Bensa, Ethiopia VARIETY 74158 PRODUCER Tamiru Tadesse
More from Entropica Coffee

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
$27.00

A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
$34.00

MOK - Filter B, Brazil - 250g
$25.00

MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
$37.00

MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
$26.00

MOK - Peru, Finca Cedruyoc, Geisha, Washed (200G)
$66.00
![Alo Chilaka [Natural]](https://tanat.coffee/wp-content/uploads/2026/01/PAQUETWEB-AloChilaka.png)
