
DAK (sold by Entropica Coffee)
DAK - Pretty Nuts
Roasted by DAK · Sold by Entropica Coffee
DAK - Pretty Nuts is a Campanha, Mantiqueira de Minas, Brazil, Extended Fermentation Natural, Arara coffee from DAK.
In stock since:
Details
- Origin
- Campanha, Mantiqueira de Minas, Brazil
- Process
- Extended Fermentation Natural
- Variety
- Arara
- Producer
- Natalia and Augusto
Available Sizes▾
- 250g — $28.00 ($11.20/100g)
- 1000g — $86.00 ($8.60/100g)
- 3000g — $226.00 ($7.53/100g)

DAK - Pretty Nuts
Roasted by DAK · Sold by Entropica Coffee
DAK - Pretty Nuts is a Campanha, Mantiqueira de Minas, Brazil, Extended Fermentation Natural, Arara coffee from DAK.
In stock since:
Details
- Origin
- Campanha, Mantiqueira de Minas, Brazil
- Process
- Extended Fermentation Natural
- Variety
- Arara
- Producer
- Natalia and Augusto
Available Sizes
- 250g — $28.00 ($11.20/100g)
- 1000g — $86.00 ($8.60/100g)
- 3000g — $226.00 ($7.53/100g)
Description
Tastes Like Peanut Butter • Forest Fruits • Grand Marnier DAK's Take: Pretty Nuts, Summer 2026 version. Natalia and Augusto brought us this lot from Sítio Beija Flor, a farm in Campanha, Mantiqueira de Minas. It's boozy and creamy, with peanut butter up front, Grand Marnier behind it, and forest fruits underneath. This version runs more intense than the last one. The Details FARM Sítio Beija Flor PROCESSING Extended Fermentation Natural ALTITUDE N/A REGION Campanha, Mantiqueira de Minas, Brazil VARIETY Arara PRODUCER Natalia and Augusto
More from Entropica Coffee

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
$27.00

A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
$34.00

MOK - Filter B, Brazil - 250g
$25.00

MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
$37.00

MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
$26.00

MOK - Peru, Finca Cedruyoc, Geisha, Washed (200G)
$66.00