
Tanat Coffee (sold by Entropica Coffee)
Tanat - Moka Lekempti
Roasted by Tanat Coffee · Sold by Entropica Coffee
Tanat - Moka Lekempti is a Ethiopia, N/A, Heirloom coffee from Tanat Coffee.
In stock since:
Available Sizes▾
- 200g — $19.00 ($9.50/100g)
- 1000g — $66.00 ($6.60/100g)

Tanat - Moka Lekempti
Roasted by Tanat Coffee · Sold by Entropica Coffee
Tanat - Moka Lekempti is a Ethiopia, N/A, Heirloom coffee from Tanat Coffee.
In stock since:
Available Sizes
- 200g — $19.00 ($9.50/100g)
- 1000g — $66.00 ($6.60/100g)
Similar coffees to this Ethiopia N/A Heirloom

Gedeb Lalesa Espresso
Ethiopia Natural Ethiopian Landrace
Monogram Coffee
$18.35

Gedeb Lalesa
Ethiopia Natural Ethiopian Landrace
Monogram Coffee
$18.35

Coffee Yeti
Ethiopia Natural Mokas Heirloom
Terres de Café
$19.12

Ky Kebero, Ethiopia
Ethiopia Lavado Heirloom
Atmans Coffee
$15.93

Espresso A, Ethiopia
Ethiopia, Bombe Washed Heirloom G2
MOK
$17.07

Ethiopia Lalesa
Ethiopia Washed Heirloom
Eight Ounce Coffee
$14.99
Description
Tastes Like Lemon • Spices Tanat's Take: An Ethiopian espresso chosen carefully for its spicy profile and lemony notes. A true expression of Ethiopian terroir, brought out by a traditional natural process. An indulgent, lightly floral coffee. The Details FARM N/A PROCESSING N/A ALTITUDE N/A REGION Ethiopia VARIETY Heirloom PRODUCER N/A
More from Entropica Coffee

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
$27.00

A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
$34.00

MOK - Filter B, Brazil - 250g
$25.00

MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
$37.00

MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
$26.00

MOK - Peru, Finca Cedruyoc, Geisha, Washed (200G)
$66.00




