BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Equator Coffees

Equator Coffees is a specialty coffee roaster based in California, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Equator Coffees.

Top origins
Colombia, Guatemala, Indonesia
Common processes
Washed, Multiple, Wet Hulled
New in last 30 days
6 (4.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-28
Latest restock
2026-07-10

1 coffees in stock (53 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Yemen Al-Khanshali Estate Anaerobic Slow Dry
USA|Equator Coffees

$42.00 · 170g · $24.71/100g

3 sizes
  • 170g — $42.00 ($24.71/100g)
  • 340g — $80.00 ($23.53/100g)
  • 907g — $190.50 ($21.00/100g)

Details

Origin
West Haraz, Yemen
Process
Anaerobic Natural
Variety
Daw’iri
Producer
Mokhtar