BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Yemen Origin Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking from Yemen.

9 in stock6 roasters2/mo avg

Origin

Yemen

9 in stock · 8 roaster-direct

Price / 100g

$11.86 – $125.06

median $29.42 · 8 lots

Top regions

Dhamar, West Haraz, Yemen - MAGHRIB ANS

Common processes

Natural, Honey

Top varieties

Yemenia, Typica, Daw’iri

Just arrived

Last updated 2026-09-29

9 coffees from Yemen — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Yemen - Queen of Saba
France|KB Coffee Roasters

$34.13 · 260g · $13.13/100g

Details

Origin
Yemen
Process
Naturel Anaerobic s
Variety
Typica
Producer
Haytham Alafoury
YEMEN Waya Carbonic Maceration CMX
Sweden|Coffea Circulor

$13.65 · 40g · $34.13/100g

3 sizes
  • 40g — $13.65 ($34.13/100g)
  • 100g — $20.48 ($20.48/100g)
  • 250g — $45.51 ($18.20/100g)

Details

Origin
Harazi, Wadi Al-Maa, Yemen
Process
Carbonic Maceration
Variety
Jaadi
Producer
Smallholders
Al Mahjar Peaberry Competition 90+
South Africa|Origin Roasting

$43.62 · 40g · $109.05/100g

Details

Origin
Al Mahjar, Hayma Kharijiya, Sana'a, Yemen
Process
Deep Fermentation Process.
Variety
Yemenia
Producer
Qima Coffee
Maghrib Ans XV
South Africa|Origin Roasting

$50.02 · 40g · $125.06/100g

Details

Origin
Bani Ofair, Dhamar, Yemen
Process
Alchemy
Variety
Yemenia
Producer
Qima Coffee
Argon Selection - Shai'an - 15g
USA|Entropica Coffee

$10.00 · 15g · $66.67/100g

Details

Origin
Eastern Haraz, Yemen
Process
Slow Dried Natural
Variety
Ja'adi
Producer
Jabal Bon and Shai’an Farmers
Small Farmers - Maghrib Ans - Kent Carbonic Honey - Legends
France|Terres de Café

$39.82 · 100g · $39.82/100g

Details

Origin
Yemen - MAGHRIB ANS
Process
Honey Carbonic
Producer
Plusieurs petits producteurs
Wadi Mahyad - Women Producers
Canada|Rabbit Hole Roasters

$31.06 · 250g · $12.42/100g

3 sizes
  • 250g — $31.06 ($12.42/100g)
  • 1000g — $122.12 ($12.21/100g)
  • 2000g — $203.30 ($10.17/100g)

Details

Origin
Yemen
Process
Alchemy (natural)
Variety
Yemenia
Wadi Mahyad - Community Lot
Canada|Rabbit Hole Roasters

$29.65 · 250g · $11.86/100g

3 sizes
  • 250g — $29.65 ($11.86/100g)
  • 1000g — $117.18 ($11.72/100g)
  • 2000g — $201.19 ($10.06/100g)

Details

Origin
Yemen
Process
Natural
Variety
Yemenia
Yemen Al-Khanshali Estate Anaerobic Slow Dry
USA|Equator Coffees

$42.00 · 170g · $24.71/100g

3 sizes
  • 170g — $42.00 ($24.71/100g)
  • 340g — $80.00 ($23.53/100g)
  • 907g — $190.50 ($21.00/100g)

Details

Origin
West Haraz, Yemen
Process
Anaerobic Natural
Variety
Daw’iri
Producer
Mokhtar