BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Father Carpenter

Father Carpenter is a specialty coffee roaster based in Berlin, Germany. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Father Carpenter.

Top origins
Kenya, Peru, Ethiopia
Common processes
Fully Washed, Natural, Washed. Dry Honey Ferment for 32 Hours
New in last 30 days
13 (4.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-27

4 coffees in stock (13 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Victoria Atao, SL9, Peru - Espresso
Germany|Father Carpenter

$34.02 · 250g · $13.61/100g

2 sizes
  • 250g — $34.02 ($13.61/100g)
  • 1000g — $120.61 ($12.06/100g)

Details

Origin
Cusco, Peru
Process
Fully Washed
Variety
SL9 (Geisha Inca)
Producer
Victoria Atao
Victoria Atao, SL9, Peru - Filter
Germany|Father Carpenter

$11.26 · 30g · $37.55/100g

3 sizes
  • 30g — $11.26 ($37.55/100g)
  • 250g — $34.02 ($13.61/100g)
  • 1000g — $120.61 ($12.06/100g)

Details

Origin
Cusco, Peru
Process
Fully Washed
Variety
SL9 (Geisha Inca)
Producer
Victoria Atao
Feliciano Huayllas, SL9, Peru - Espresso
Germany|Father Carpenter

$34.02 · 250g · $13.61/100g

2 sizes
  • 250g — $34.02 ($13.61/100g)
  • 1000g — $117.19 ($11.72/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Washed. Dry Honey Ferment for 32 Hours
Variety
SL9 / Geisha Inca
Feliciano Huayllas, SL9, Peru - Filter
Germany|Father Carpenter

$34.02 · 250g · $13.61/100g

2 sizes
  • 250g — $34.02 ($13.61/100g)
  • 1000g — $117.19 ($11.72/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Washed. Dry Honey Ferment for 32 Hours
Variety
SL9 / Geisha Inca