BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Father Carpenter

Father Carpenter is a specialty coffee roaster based in Berlin, Germany. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Father Carpenter.

Top origins
Kenya, Peru, Ethiopia
Common processes
Fully Washed, Natural, Washed. Dry Honey Ferment for 32 Hours
New in last 30 days
13 (4.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-27

12 coffees in stock (13 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Gatomboya AA, Kenya - Filter
Germany|Father Carpenter

$20.82 · 250g · $8.33/100g

2 sizes
  • 250g — $20.82 ($8.33/100g)
  • 1000g — $69.29 ($6.93/100g)

Details

Origin
Nyeri, Central Kenya
Process
Fully Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Producer
600 Smallholder Farmers
Okoluu, Ethiopia - Espresso
Germany|Father Carpenter

$21.50 · 250g · $8.60/100g

2 sizes
  • 250g — $21.50 ($8.60/100g)
  • 1000g — $72.71 ($7.27/100g)

Details

Origin
Okoluu, Oddo Shakiso, Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
JARC Varieties, Local Landraces
Producer
33 members of the Okoluu Farmers' Group
Okoluu, Ethiopia - Filter
Germany|Father Carpenter

$21.50 · 250g · $8.60/100g

2 sizes
  • 250g — $21.50 ($8.60/100g)
  • 1000g — $72.71 ($7.27/100g)

Details

Origin
Okoluu, Oddo Shakiso, Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
JARC Varieties, Local Landraces
Producer
33 members of the Okoluu Farmers' Group
Victoria Atao, SL9, Peru - Espresso
Germany|Father Carpenter

$34.02 · 250g · $13.61/100g

2 sizes
  • 250g — $34.02 ($13.61/100g)
  • 1000g — $120.61 ($12.06/100g)

Details

Origin
Cusco, Peru
Process
Fully Washed
Variety
SL9 (Geisha Inca)
Producer
Victoria Atao
Victoria Atao, SL9, Peru - Filter
Germany|Father Carpenter

$11.26 · 30g · $37.55/100g

3 sizes
  • 30g — $11.26 ($37.55/100g)
  • 250g — $34.02 ($13.61/100g)
  • 1000g — $120.61 ($12.06/100g)

Details

Origin
Cusco, Peru
Process
Fully Washed
Variety
SL9 (Geisha Inca)
Producer
Victoria Atao
Mukangu AB, Kenya - Espresso
Germany|Father Carpenter

$19.23 · 250g · $7.69/100g

2 sizes
  • 250g — $19.23 ($7.69/100g)
  • 1000g — $61.44 ($6.14/100g)

Details

Origin
Murang'a County, Kenya
Process
Fully Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Ruchu Gacharage Farmers Co-Op.
Mukangu AB, Kenya - Filter
Germany|Father Carpenter

$19.23 · 250g · $7.69/100g

2 sizes
  • 250g — $19.23 ($7.69/100g)
  • 1000g — $61.44 ($6.14/100g)

Details

Origin
Murang'a County, Kenya
Process
Fully Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Ruchu Gacharage Farmers Co-Op.
Finca San Sebastian, Peru - Espresso
Germany|Father Carpenter

$20.37 · 250g · $8.15/100g

2 sizes
  • 250g — $20.37 ($8.15/100g)
  • 1000g — $76.00 ($7.60/100g)

Details

Origin
Cusco, Peru
Process
Fully Washed
Variety
Bourbon
Producer
Julio Chavez
Feliciano Huayllas, SL9, Peru - Espresso
Germany|Father Carpenter

$34.02 · 250g · $13.61/100g

2 sizes
  • 250g — $34.02 ($13.61/100g)
  • 1000g — $117.19 ($11.72/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Washed. Dry Honey Ferment for 32 Hours
Variety
SL9 / Geisha Inca
Feliciano Huayllas, SL9, Peru - Filter
Germany|Father Carpenter

$34.02 · 250g · $13.61/100g

2 sizes
  • 250g — $34.02 ($13.61/100g)
  • 1000g — $117.19 ($11.72/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Washed. Dry Honey Ferment for 32 Hours
Variety
SL9 / Geisha Inca
Kii PB, Kenya - Espresso
Germany|Father Carpenter

$20.71 · 250g · $8.28/100g

2 sizes
  • 250g — $20.71 ($8.28/100g)
  • 1000g — $68.27 ($6.83/100g)

Details

Origin
Kirinyaga
Process
Fully Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Rungeto Farmers Cooperative Society. 850+ farmers delivering to Kii Factory
Kii PB, Kenya - Filter
Germany|Father Carpenter

$20.71 · 250g · $8.28/100g

2 sizes
  • 250g — $20.71 ($8.28/100g)
  • 1000g — $68.27 ($6.83/100g)

Details

Origin
Kirinyaga
Process
Fully Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Rungeto Farmers Cooperative Society. 850+ farmers delivering to Kii Factory