
Fortitude
SHYIRA WASHED
SHYIRA WASHED is a Nyabihu, Rwanda, Washed, Red Bourbon coffee from Fortitude.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Nyabihu, Rwanda
- Process
- Washed
- Variety
- Red Bourbon
- Producer
- The Shyira Washing Station
Available Sizes▾
- 250g — $16.58 ($6.63/100g)
- 1000g — $59.68 ($5.97/100g)

SHYIRA WASHED
SHYIRA WASHED is a Nyabihu, Rwanda, Washed, Red Bourbon coffee from Fortitude.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Nyabihu, Rwanda
- Process
- Washed
- Variety
- Red Bourbon
- Producer
- The Shyira Washing Station
Available Sizes
- 250g — $16.58 ($6.63/100g)
- 1000g — $59.68 ($5.97/100g)
Similar coffees to this Nyabihu, Rwanda Washed Red Bourbon

Shyira
Nyabihu Washed Red Bourbon
Manhattan
$15.93

Manhattan Coffee - Shyira - Filter
Rwanda Washed Red Bourbon
Speciality Coffee CA
$21.00

Shyira
Shyira, Nyabihu, Western Province, Rwanda Natural Red Bourbon
Red Bank Coffee Roasters
$17.24

Shyira
Nyabihu, Rwanda Washed Red Bourbon
Eight Ounce Coffee
$22.99

Manhattan - Shyira - Rare
Nyabihu, Rwanda Washed Red Bourbon
Entropica Coffee
$34.00

Manhattan Coffee - Shyira - Espresso
Rwanda Washed Red Bourbon
Speciality Coffee CA
$21.00
Description
Nectarine, Citrus & Maple Syrup Origin: Nyabihu, Rwanda | Producer: The Shyira Washing Station | Variety: Red Bourbon | Process: Washed | Altitude: 1800 - 2000 MASL | Harvest: 2025 Few coffees represent our roastery better than the beautiful coffees of Shyira. This is the 7th year we have purchased coffee from this washing station and it is something we look forward to every year. Our fantastic import partners, Raw Material, alongside the locally based Muharo Trading Company, have done amazing work on the ground in Shyira to improve quality and infrastructure. The coffees produced by this partnership are nothing short of incredible and, in our opinion, some of the best coffee being produced in the world today. The station itself was built in 2017 in the Nyabihu region of Rwanda. Situated 2000 metres above sea level it collects coffee cherry from local producers that live as high as 2400 masl - some of the highest grown coffee in Rwanda. This, combined with the plentiful access to water thanks to the river that runs through the base of the station, lead to unrivalled cup quality in the area. The coffees are clean and refined with a cup profile that is both complex and also familiar. This is the washed lot produced by the station this harvest. It’s clean, vibrant with the sweetness of stone fruits and sparkling citrus acidity. A beautiful representation of the coffee produced in this region.







