BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Red Bourbon Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Red Bourbon variety.

134 in stock70 roasters41.3/mo avg

Variety

Red Bourbon

134 coffees

Price / 100g

$5.65 – $13.12

median $7.63 · 127 lots

Top origins

Rwanda, Burundi, Colombia

Top processes

Washed, Natural, Honey

Just arrived

Last updated 2026-09-29

118 Red Bourbon variety coffees — page 1 of 3

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Brazil
Netherlands|Rum Baba Coffeeroasters

$10.73 · 250g · $4.29/100g

2 sizes
  • 250g — $10.73 ($4.29/100g)
  • 1000g — $34.34 ($3.43/100g)

Details

Origin
Minas Gerais
Process
Natural
Variety
Red Bourbon, Yellow & Red Catuai
Producer
Regional farmers
Burundi Ninga Hills
USA|Carrier Roasting Co

$22.50 · 340g · $6.62/100g

3 sizes
  • 340g — $22.50 ($6.62/100g)
  • 907g — $53.00 ($5.84/100g)
  • 2267g — $120.75 ($5.33/100g)

Details

Origin
Burundi
Process
Washed, dried on raised beds
Variety
Red Bourbon
Producer
Long Miles Coffee Project and many smallholding farmers
Lā Piha Makahiki Blend
USA|Big Island Coffee Roasters

$45.00 · 283g · $15.90/100g

2 sizes
  • 283g — $45.00 ($15.90/100g)
  • 2267g — $320.00 ($14.12/100g)

Details

Origin
Kona, Maui & Kaʻū Coffees
Process
and SL34. Washed and Yeast Inoculated
Variety
Yellow Caturra, Red Bourbon
Burundi Mikuba 8
USA|H&S
In StockBurundi

$21.00 · 125g · $16.80/100g

3 sizes
  • 125g — $21.00 ($16.80/100g)
  • 250g — $36.00 ($14.40/100g)
  • 1000g — $114.00 ($11.40/100g)

Details

Origin
Burundi
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
multiple smallholder farmers
Rwanda Cyiya
Canada|De Mello Coffee

$16.94 · 227g · $7.46/100g

2 sizes
  • 227g — $16.94 ($7.46/100g)
  • 2267g — $162.36 ($7.17/100g)

Details

Origin
Nyamasheke District, KIRIMBI, Western Rwanda
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
480 Smallholders
Autumn Espresso - Cesar Delgado, Peru
Norway|Solberg & Hansen

$17.29 · 250g · $6.91/100g

2 sizes
  • 250g — $17.29 ($6.91/100g)
  • 1000g — $63.02 ($6.30/100g)

Details

Origin
Peru, Moyobamba, San Martin
Process
Washed
Variety
Catimor, Red Bourbon
Producer
Cesar Perez Delgado
Migoti
UK|Workshop Coffee
In StockBurundi

$22.00 · 250g · $8.80/100g

3 sizes
  • 250g — $22.00 ($8.80/100g)
  • 500g — $44.00 ($8.80/100g)
  • 1000g — $71.00 ($7.10/100g)

Details

Origin
Rubanda, Mutambu, Bujumbura, Burundi
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
1,326 smallholders near Migoti Hill in Rubanda
SHYIRA ANOXIC WASHED
UK|Fortitude

$22.55 · 250g · $9.02/100g

2 sizes
  • 250g — $22.55 ($9.02/100g)
  • 1000g — $83.56 ($8.36/100g)

Details

Origin
Nyabihu District, Rwanda
Process
Anoxic Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
Shyira Washing Station
Decaf Burundi Kalico Red Bourbon
USA|Equator Coffees

$23.00 · 340g · $6.76/100g

3 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 907g — $52.25 ($5.76/100g)
  • 2268g — $122.75 ($5.41/100g)

Details

Origin
Kirundo & Mutarishwa, Burundi
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
Smallholder Farmers
Rwanda Ngororero Red Bourbon Fully Washed | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$23.27 · 1000g · $2.33/100g

Details

Origin
western province, rwanda
Process
fully washed
Variety
red bourbon
Producer
ngororero washing station
Rwanda Ngororero Red Bourbon Natural | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$17.14 · 200g · $8.57/100g

Details

Origin
western province, rwanda
Process
natural
Variety
red bourbon
Producer
ngororero washing station
Rwanda Ngororero Red Bourbon Hybrid Washed | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$26.70 · 1000g · $2.67/100g

Details

Origin
western province, rwanda
Process
hybrid washed
Variety
red bourbon
Producer
ngororero washing station
El Salvador Divina Natural
USA|Ceto

$16.50 · 130g · $12.69/100g

Details

Origin
Apaneca-Ilamatepec Mountain Range, Santa Ana, El Salvador
Process
Natural
Variety
Red Bourbon
Producer
Roberto Ulloa
Kibingo
USA|JBC Coffee Roasters

$28.00 · 340g · $8.24/100g

Details

Origin
Kayanza. Burundi
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
3515 Smallholder Farmers | Kibingo Washing Station
BURUNDI Ninga Hill
USA|Four Letter Word Coffee

$24.00 · 283g · $8.48/100g

2 sizes
  • 283g — $24.00 ($8.47/100g)
  • 907g — $68.00 ($7.50/100g)

Details

Origin
Muramvya
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
Long Miles Coffee Project
Rwanda Bugoyi
Poland|HAYB
In StockRwanda

Details

Origin
Rwanda - Rutsiro, Western Province
Process
Black Honey
Variety
Red Bourbon
Las Flores [Red Bourbon Advanced Natural] Colombia
Italy|GA.PE

$18.00 · 100g · $18.00/100g

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Advanced Natural
Variety
Red Bourbon
Producer
Jhoan Vergara
Fugi Kiyonza Hill - Washed Red Bourbon
USA|Thoughtful Coffee

$23.00 · 120g · $19.17/100g

4 sizes
  • 120g — $23.00 ($19.17/100g)
  • 170g — $21.00 ($12.35/100g)
  • 240g — $28.00 ($11.67/100g)
  • 907g — $118.00 ($13.01/100g)

Details

Origin
Ngoma Sector, Nyaruguru District, Rwanda
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
Smallholder Farms
Shyira
UK|Red Bank Coffee Roasters

$17.24 · 250g · $6.90/100g

2 sizes
  • 250g — $17.24 ($6.90/100g)
  • 1000g — $55.71 ($5.57/100g)

Details

Origin
Shyira, Nyabihu, Western Province, Rwanda
Process
Natural
Variety
Red Bourbon
SHYIRA ANOXIC NATURAL
UK|Fortitude

$22.55 · 250g · $9.02/100g

2 sizes
  • 250g — $22.55 ($9.02/100g)
  • 1000g — $83.56 ($8.36/100g)

Details

Origin
Nyabihu, Rwanda
Process
Anoxic Natural
Variety
Red Bourbon
Producer
Shyira Washing Station
Colombia Finca Las Flores Red Bourbon Creamy Cultured
UAE|Julith Coffee

$27.23 · 40g · $68.07/100g

Details

Origin
Finca las Flores, Colombia
Process
Natural
Variety
Red Bourbon
Producer
Jhoan Vergara
Rwanda Ngororero Red Bourbon Dry Ferment Washed | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$17.14 · 200g · $8.57/100g

Details

Origin
western province, rwanda
Process
dry ferment washed
Variety
red bourbon
Producer
ngororero washing station
JAROON KHUN LAO NATURAL
USA|Newbery Street Coffee Roasters

$26.00 · 227g · $11.45/100g

Details

Origin
Khun Lao, Chiang Rai, Thailand
Process
Natural
Variety
Mix varietal (Yellow Bourbon, Red Bourbon, Typica Catuai and Catimor)
Producer
Jaroon
Granja Paraiso 92 [Red Bourbon Advanced Washed]
France|Tanat Coffee

$23.78 · 200g · $11.89/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Double Fermentation Lavée
Variety
Red Bourbon
Producer
Wilton Benitez
BURUNDI Kibingo
Czechia|BeBerry Coffee

$16.28 · 250g · $6.51/100g

Details

Origin
Burundi
Process
Honey
Variety
Red Bourbon
Producer
Kibingo
Guatemala Hunapu
USA|Kuma Coffee

$23.50 · 340g · $6.91/100g

3 sizes
  • 340g — $23.50 ($6.91/100g)
  • 1133g — $70.00 ($6.18/100g)
  • 2267g — $138.00 ($6.09/100g)

Details

Origin
Antigua
Process
Washed
Variety
100% Red Bourbon
Producer
Small Shareholder Farmers
Balanoor Plantations - Red Bourbon - Washed - Chikmagalur - Light Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$7.81 · 250g · $3.13/100g

Details

Origin
Balanoor Plantations, Chikmagalur, India
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
Ashok & Rohan Kuriyan
Guatemala Quetzalito Organic - washed
Austria|Kaffeelix

$16.98 · 250g · $6.79/100g

2 sizes
  • 250g — $16.98 ($6.79/100g)
  • 1000g — $63.15 ($6.31/100g)

Details

Origin
San Pedro Necta, Huehuetenango
Process
Washed
Variety
Red Bourbon, Red Catuai, Red Caturra
Burundi Nkuba
Netherlands|Rum Baba Coffeeroasters

$18.26 · 250g · $7.31/100g

2 sizes
  • 250g — $18.27 ($7.31/100g)
  • 1000g — $58.00 ($5.80/100g)

Details

Origin
Kayanza province
Process
Natural, Yeast Inoculated
Variety
Red Bourbon
Producer
Butegana Washing Station
Doi Tung by Man Thailand

$8.04 · 100g · $8.04/100g

4 sizes
  • 100g — $8.04 ($8.04/100g)
  • 200g — $14.89 ($7.45/100g)
  • 500g — $29.79 ($5.96/100g)
  • 1000g — $53.62 ($5.36/100g)

Details

Origin
Doitung Factory, Nan, Thailand
Process
Extended Ferment Honey
Variety
Red Bourbon
Producer
Doi Tung by Man
Doi Tung by Man Thailand (Medium Roast)

$14.89 · 200g · $7.45/100g

3 sizes
  • 200g — $14.89 ($7.45/100g)
  • 500g — $29.79 ($5.96/100g)
  • 1000g — $53.62 ($5.36/100g)

Details

Origin
Doitung Factory, Nan, Thailand
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
Doi Tung by Man
Rwanda Kilimbi Anaerobic Natural
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$18.24 · 250g · $7.30/100g

2 sizes
  • 250g — $18.24 ($7.30/100g)
  • 1000g — $67.04 ($6.70/100g)

Details

Origin
Rwanda
Process
Anaerobic Natural
Variety
Red Bourbon
Producer
Kilimbi CWS
Sie Przelewa Owoc
Poland|HAYB
In StockRwanda

$9.56 · 1000g · $0.96/100g

Details

Origin
Rwanda - Gicumbi Bukure
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Colombia Night Owl - Decaf
Netherlands|Rum Baba Coffeeroasters

$26.09 · 200g · $13.05/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Natural Experimental + Sugar Cane Decaffeination
Variety
Red Bourbon
Producer
Wilton Benitez
Bluebird Coffee Roastery | Home | Specialty Espresso Blend
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$10.07 · 250g · $4.03/100g

2 sizes
  • 250g — $10.07 ($4.03/100g)
  • 1000g — $30.44 ($3.04/100g)

Details

Origin
Brazil and Burundi
Process
Medium Roast
Variety
Yellow Bourbon, Red Bourbon, Catuai, Caturra
Producer
Various
Gwiza Honey
USA|JBC Coffee Roasters

$30.00 · 340g · $8.82/100g

Details

Origin
Cyato Sector. Nyamasheke District. Rwanda
Process
Honey Process. Dried on Raised Beds
Variety
Red Bourbon
Producer
Abadatezuka COOP | Microlot Supporting Female Growers
RWAMATAMU
Germany|SUEDHANG
In StockRwanda

$18.43 · 250g · $7.37/100g

Details

Origin
Mbare, Ruanda
Process
natural
Variety
Red Bourbon
Producer
Mbare Washing Station
Burundi Gahahe
Czechia|BeBerry Coffee

$17.21 · 250g · $6.88/100g

Details

Origin
Burundi
Process
the washing method
Variety
Red Bourbon
Producer
Gahahe
Rwanda Ngoma
USA|Perc Coffee

$14.00 · 113g · $12.39/100g

4 sizes
  • 113g — $14.00 ($12.39/100g)
  • 368g — $28.00 ($7.61/100g)
  • 907g — $64.00 ($7.06/100g)
  • 2267g — $128.00 ($5.65/100g)

Details

Origin
Rwanda, Nyamasheke
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
Jean Marie Vianney
Daterra Calabria, Brazil
USA|George Howell Coffee

$23.00 · 340g · $6.76/100g

3 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 907g — $58.00 ($6.39/100g)
  • 2267g — $138.00 ($6.09/100g)

Details

Origin
Brazil, Cerrado
Process
Natural
Variety
Red Bourbon, Yellow Bourbon
Producer
Luis Norberto Pascoal
Bahire
Canada|Ethica Roasters
In StockBurundi

$18.35 · 250g · $7.34/100g

2 sizes
  • 250g — $18.35 ($7.34/100g)
  • 1000g — $55.06 ($5.51/100g)

Details

Origin
Burundi
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Sweet Spot - House Blend
USA|Bold Bean Coffee Roasters

$8.00 · 113g · $7.08/100g

4 sizes
  • 113g — $8.00 ($7.08/100g)
  • 340g — $18.00 ($5.29/100g)
  • 907g — $46.00 ($5.07/100g)
  • 2267g — $90.00 ($3.97/100g)

Details

Origin
Minas Gerais, Brazil and Huehuetenango, Guatemala
Process
Natural and Fully Washed
Variety
Mundo Nuovo and Red Bourbon
Producer
Cocarive Cooperative (Brazil) and ASODIETT (Guatemala)
Fugi Ikizere Women - Washed - Rwanda
USA|Little Waves Coffee Roasters

$24.00 · 340g · $7.06/100g

3 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 907g — $48.00 ($5.29/100g)
  • 2267g — $120.00 ($5.29/100g)

Details

Origin
Ngoma Sector, Nyaruguru District, Southern Province
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
Ikizere Women - 115 smallholder farmers
EL SALVADOR Dorada
Czechia|BeBerry Coffee

$16.74 · 250g · $6.70/100g

Details

Origin
El Salvador
Process
dry
Variety
Red Bourbon
Producer
Sea bream
SHYIRA NATURAL
UK|Fortitude

$17.91 · 250g · $7.16/100g

2 sizes
  • 250g — $17.91 ($7.16/100g)
  • 1000g — $68.97 ($6.90/100g)

Details

Origin
Nyabihu, Rwanda
Process
Natural
Variety
Red Bourbon
Producer
The Shyira Washing Station
Rwanda Cyato Natural
Poland|Runty Roaster

$18.73 · 250g · $7.49/100g

2 sizes
  • 250g — $18.73 ($7.49/100g)
  • 1000g — $65.05 ($6.50/100g)

Details

Origin
Rwanda — Nyamasheke
Process
Natural
Variety
Red Bourbon
Producer
Cyato
Sticky Fingers | Brazil
New Zealand|Slow Coffee

$16.00 · 200g · $8.00/100g

2 sizes
  • 200g — $16.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $68.00 ($6.80/100g)

Details

Origin
Campos Altos
Process
Natural
Variety
Red Bourbon
Producer
Campos Altos Smallholders
Decaf Beans
UK|Colonna Coffee

$16.91 · 250g · $6.76/100g

2 sizes
  • 250g — $16.91 ($6.76/100g)
  • 1000g — $51.73 ($5.17/100g)

Details

Origin
Rwanda
Process
Fully washed; Sugarcane Decaffeinated
Variety
Red Bourbon, Jackson, Mibirizi, BM139
Producer
Smallholder farmers
Lusitania (Blend), Colombia
Spain|Atmans Coffee

$21.62 · 250g · $8.65/100g

3 sizes
  • 250g — $21.62 ($8.65/100g)
  • 1000g — $75.09 ($7.51/100g)
  • 2000g — $147.91 ($7.40/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Lavado
Variety
Red Bourbon, Pacamara, Caturra
Producer
Consuelo & Javier Macías
Supernova - Medium House Blend
USA|Bold Bean Coffee Roasters

$9.00 · 113g · $7.96/100g

4 sizes
  • 113g — $9.00 ($7.96/100g)
  • 340g — $18.00 ($5.29/100g)
  • 907g — $46.00 ($5.07/100g)
  • 2267g — $90.00 ($3.97/100g)

Details

Origin
Minas Gerais, Brazil and Huehuetenango, Guatemala
Process
Natural and Fully Washed
Variety
Mundo Nuovo and Red Bourbon
Producer
Cocarive Cooperative (Brazil) and ASODIETT (Guatemala)