
Fortitude
GATUBU AA
GATUBU AA is a Muranga County, Kenya, Washed, Ruiru 11, SL28, SL34, & Batian coffee from Fortitude.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Muranga County, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- Ruiru 11, SL28, SL34, & Batian
- Producer
- Iyego Farmers’ Cooperative Society
Available Sizes▾
- 250g — $17.24 ($6.90/100g)
- 1000g — $63.66 ($6.37/100g)

GATUBU AA
GATUBU AA is a Muranga County, Kenya, Washed, Ruiru 11, SL28, SL34, & Batian coffee from Fortitude.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Muranga County, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- Ruiru 11, SL28, SL34, & Batian
- Producer
- Iyego Farmers’ Cooperative Society
Available Sizes
- 250g — $17.24 ($6.90/100g)
- 1000g — $63.66 ($6.37/100g)
Similar coffees to this Muranga County, Kenya Washed Ruiru 11, SL28, SL34, & Batian

Kenya - Gatugi
Kenya, Othaya, Nyeri Washed SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Solberg & Hansen
$17.29

Gatomboya AA, Kenya - Filter
Nyeri, Central Kenya Fully Washed SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Father Carpenter
$20.87

Kenya Kirinyaga
Central Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru11, Batian
Rum Baba Coffeeroasters
$18.29

Tanat - Gathaithi AA - Washed
Nyeri, Kenya Washed SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Entropica Coffee
$26.00

AA Kamwangi
Kirinyaga County, Central Highlands Washed Batian, Ruiru 11, SL28
Origin Roasting
$21.17

TIM WENDELBOE - Gachatha - Kenya - Washed
Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Speciality Coffee CA
$28.00
Description
Blackcurrant, molasses & lime Origin: Muranga County, Kenya | Producer: Iyego Farmers’ Cooperative Society | Variety: Ruiru 11, SL28, SL34, & Batian | Process: Washed | Altitude: 1550 - 1750 MASL | Harvest: 2025 Zesty and juicy, Gatabu AA is bursting with fruity notes of blackcurrant and lime. The fruit-forward vibrancy in the cup is underpinned by dark, sweet notes of molasses giving a syrupy mouthfeel and rich depth of flavour. It’s a perfect summertime coffee. This AA fully washed lot is sourced from around 600 local farmers. The Gatubu Coffee factory is known for producing high quality coffee through meticulous processing methods. Muranga County, in Kenya’s Central highlands, is home to the slopes and foothills of Mount Kenya. Many rivers run through the region and the soil is rich and volcanic, providing smallholders and cooperatives with the resources to grow some of Kenya’s most fruit-forward coffees. Due to the cool temperatures at altitude, particularly at night time, coffees from Kenya’s central highlands tend to develop and mature slowly, producing very dense, hard beans high in acidity and complexity. The coffee is wet processed, where the fully ripe cherries are pulped, fermented for 12-48 hours (depending on climatic conditions), washed, then dried slowly over 2-3 weeks on raised African beds until the moisture content is reduced to 10-12%.





