
Fortitude
FORTITUDE BLEND
FORTITUDE BLEND is a Washed coffee from Fortitude.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Washed
Available Sizes▾
- 250g — $15.25 ($6.10/100g)
- 1000g — $55.71 ($5.57/100g)

FORTITUDE BLEND
FORTITUDE BLEND is a Washed coffee from Fortitude.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Washed
Available Sizes
- 250g — $15.25 ($6.10/100g)
- 1000g — $55.71 ($5.57/100g)
Similar coffees across all roasters

Equator Blend
Sumatra, Kenya, Colombia, Guatemala Multiple Multiple
Equator Coffees
$18.50

Winter Blend
Natural, Washed
Origin Roasting
$11.66

Fruitopia Blend
Washed (Kenya) & Co-fermented (Colombia) Mixed
Kiss the Hippo Coffee
$16.00

Summit Blend
Huila, Colombia Washed Caturra, Castillo, Bourbon
Helm
$21.00

AA Kamwangi
Kirinyaga County, Central Highlands Washed Batian, Ruiru 11, SL28
Origin Roasting
$21.17

Kenya Kamwangi PB
Kenya Washed SL28, SL34, Batian & Ruiru 11
Bluebird Coffee Roastery
$15.65
Description
Sweet, Vibrant & Balanced Colombia & Kenya The Fortitude Blend combines the best elements from our favourite single origin coffees to create a complex cup with a real depth of flavour. This blend features La Palma from Colombia and Gatubu AA from Kenya. La Palma provides texture, balance and richness while Gatubu AA lifts the cup with vibrant acidity. A delicious coffee to enjoy everyday. 75% La Palma Origin: Villamaria, Colombia | Producer: The Villamaria Project | Variety: Castillo | Process: Washed | Altitude: 1800 MASL | Harvest: 2025 25% Gatubu AA Origin: Muranga County, Kenya | Producer: Iyego Farmers’ Cooperative Society | Variety: Ruiru 11, SL28, SL34 & Batian | Process: Washed | Altitude: 1550 - 1750 MASL | Harvest: 2025








