
Helm
Summit Blend
Summit Blend is a Huila, Colombia, Washed, Caturra, Castillo, Bourbon coffee from Helm.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huila, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra, Castillo, Bourbon
- Producer
- Primavera Sisterhood Co-Op
Available Sizes▾
- 285g — $21.00 ($7.37/100g)
- 2270g — $112.00 ($4.93/100g)

Summit Blend
Summit Blend is a Huila, Colombia, Washed, Caturra, Castillo, Bourbon coffee from Helm.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huila, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra, Castillo, Bourbon
- Producer
- Primavera Sisterhood Co-Op
Available Sizes
- 285g — $21.00 ($7.37/100g)
- 2270g — $112.00 ($4.93/100g)
Similar coffees across all roasters

Regular Colombia Huila Supremo
Colombia Washed
Talking Crow Coffee Roasters
$23.50

94 Celcius - Supernova - Colombia & Honduras Blend
Colombia, Honduras Washed
Speciality Coffee CA
$17.00

Blend - Supernova
Cauca Washed Parainema
94 Celcius
$16.93

COLOMBIA Risaralda
Colombia Castillo, Caturra, Colombia
Sump Coffee
$21.00

Sunburst Blend
Washed / Co-Ferment – Intensely Fruity and Sweet
Modcup Coffee
$30.00

Colombia Espresso
Colombia - Cauca Washed Caturra, Castillo, Typica
HAYB
$9.08
Description
Tastes Like: Citrus, Chocolate, Honey, Gentle-acidity Origin: Huila, Colombia Variety: Caturra, Castillo, Bourbon Producer: Primavera Sisterhood Co-Op Elevation: 1650 masl Process: Washed Highlighting seasonality and focusing on approachability. The flavor is approachable, the profile is consistent and the price is affordable. And it always will be. You’ll enjoy a seasonally rotating blend of our freshest harvest coffees from Central and South America that combine into a smooth blend that’s rich in flavor. Summit brings out more the fruit forward notes, and combined with a overall balanced profile best accentuates origin characteristics while still being an easy drinking coffee with good sweetness.
More from Helm

Ethiopia Habtamu Fikadu Washed 74110, 74112
$15.00

Colombia Yessica Parra Washed Gesha, New Season
$20.50

Panama Hacienda La Esmeralda Buenos Aires 4 FC Gesha
$75.00

Ethiopia Reshad Ababulgu, White Honey 74110
$15.00

Ethiopia, Layo Teraga, Natural 74110
$15.00

Colombia Marlon Bolaños Washed Bourbon Aji
$18.50

