BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Mundo Novo Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Mundo Novo variety.

55 in stock35 roasters8.3/mo avg

Variety

Mundo Novo

55 coffees

Price / 100g

$4.72 – $11.05

median $6.54 · 54 lots

Top origins

Brazil, Mexico, Peru

Top processes

Natural, Washed, Decaf

Just arrived

Last updated 2026-09-29

50 Mundo Novo variety coffees — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Mexico - Chiapas
USA|SK Coffee

$25.00 · 340g · $7.35/100g

3 sizes
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 907g — $67.00 ($7.39/100g)
  • 2267g — $150.00 ($6.62/100g)

Details

Origin
Chiapas, Mexico
Process
Washed
Variety
Typical, Bourbon, Mundo Novo, Catuai, Marsellesa, Caturra
Producer
GRAPOS Cooperative
Mt. Water (Dancing Goats Decaf)
Canada|De Mello Coffee

$14.82 · 227g · $6.53/100g

2 sizes
  • 227g — $14.82 ($6.53/100g)
  • 2267g — $141.18 ($6.23/100g)

Details

Origin
Brazil, Machado, Poco Fundo and Campestre, Minas Gerais
Process
Mt. Water Process Natural
Variety
Arara, Catuai, Mundo Novo
Producer
Co-op Legender
Brazil Fazenda Mio Talado - Espresso
UK|Lucid Coffee Roasters

$19.89 · 250g · $7.96/100g

2 sizes
  • 250g — $19.89 ($7.96/100g)
  • 1000g — $70.30 ($7.03/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural Process
Variety
Yellow Catucaí, Arara, Mundo Novo
Producer
The Pellicer family
Peru - Jaen & Cajamarca
USA|SK Coffee

$22.00 · 340g · $6.47/100g

3 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $72.00 ($7.94/100g)
  • 2267g — $125.00 ($5.51/100g)

Details

Origin
Jaén and Cajamarca
Process
Washed
Variety
Typica, Caturra, Mundo Novo, Catimor, Pache
Mexico Patlanalan
USA|Driftaway Coffee

$16.00 · 226g · $7.08/100g

8 sizes
  • 226g — $16.00 ($7.08/100g)
  • 226g — $17.00 ($7.52/100g)
  • 340g — $19.00 ($5.59/100g)
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 453g — $24.00 ($5.30/100g)
  • 453g — $26.00 ($5.74/100g)
  • 2267g — $68.00 ($3.00/100g)
  • 2267g — $74.00 ($3.26/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Washed
Variety
Mundo Novo, Sarchimor & Yellow Caturra
Producer
Several Smallholder Farmers
Yolox
UK|Red Bank Coffee Roasters
In StockMexicoUncommon

$15.92 · 250g · $6.37/100g

2 sizes
  • 250g — $15.92 ($6.37/100g)
  • 1000g — $51.73 ($5.17/100g)

Details

Origin
San Mateo Yoloxochitlán, Sierra Mazateca, Oaxaca, Mexico
Process
Washed
Variety
Typica, Mundo Novo, Bourbon
Brazil, Signature Series
USA|Methodical Coffee

$18.83 · 340g · $5.54/100g

3 sizes
  • 340g — $18.83 ($5.54/100g)
  • 907g — $42.97 ($4.74/100g)
  • 2267g — $98.81 ($4.36/100g)

Details

Origin
Brazil, São Paolo, Parana
Process
Natural, sun-dried on patios 14-21 days
Variety
Catuai & Mundo Novo
Producer
Capricornio
Classic Espresso - our full bodied espresso
Sweden|da Matteo

$290.14 · 500g · $58.03/100g

2 sizes
  • 500g — $290.14 ($58.03/100g)
  • 1000g — $500.63 ($50.06/100g)

Details

Origin
Poços de Caldas
Process
Natural
Variety
Mundo Novo, Catuai, Tupy, Acaia & Bourbon
Producer
Manoel Barbosa & Family
Mong Coffee, Hagen WHP | Papua New Guinea | Washed
USA|St. Kilda Coffee

$22.25 · 227g · $9.80/100g

2 sizes
  • 227g — $22.25 ($9.80/100g)
  • 2268g — $157.25 ($6.93/100g)

Details

Origin
Papua New Guinea
Process
Washed
Variety
Blue Mountain, Mundo Novo, Caturra
Producer
Hagen WHP
PRÏSMA
Germany|SUEDHANG
In StockBrazilUncommon

$15.36 · 250g · $6.14/100g

3 sizes
  • 250g — $15.36 ($6.14/100g)
  • 500g — $28.33 ($5.67/100g)
  • 1000g — $45.40 ($4.54/100g)

Details

Origin
Rio Pardo, Brasilien
Process
natural
Variety
Catuai, Acaia, Mundo Novo
Producer
40 Farmer*innen
Fazenda Matão
USA|Curious Coffee

$18.50 · 285g · $6.49/100g

Details

Origin
Brazil, Mogiana
Process
natural
Variety
Mundo Novo
Producer
Fazenda Matão
Onwards
UK|Red Bank Coffee Roasters

$15.92 · 250g · $6.37/100g

2 sizes
  • 250g — $15.92 ($6.37/100g)
  • 1000g — $58.36 ($5.84/100g)

Details

Origin
Santa Domingo Cacalotepec, Sierra Juárez, Oaxaca, Mexico
Process
Washed
Variety
Typica, Bourbon, Mundo Novo
Limited Batch: Trinity
USA|Tradition Coffee Roasters

$30.00 · 340g · $8.82/100g

Details

Origin
Oaxaca, Mexico
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Maragogipe, Mundo Novo, and Typica
Producer
Smallholder farmers from San Miguel de Guerrero
Tierra de Mi Padre: Mujeres de Cofradía y Malinal, Natural, Mexico
USA|Little Waves Coffee Roasters

$24.75 · 340g · $7.28/100g

3 sizes
  • 340g — $24.75 ($7.28/100g)
  • 907g — $49.50 ($5.46/100g)
  • 2267g — $123.75 ($5.46/100g)

Details

Origin
El Malinal, Cofradia de Chocolon, Nayarit, México
Process
Natural
Variety
Typica, Sarchimor, Mundo Novo, Bourbon, Catuai, Costa Rica, Caturra
Producer
Las Mujeres de Cofradía y Malinal
Espresso - Brésil - Rio Brilhante Mundo novo
France|KB Coffee Roasters

$18.20 · 270g · $6.74/100g

Details

Origin
Brésil
Process
Naturel
Variety
Mundo novo
Producer
Inácio, Erika et Fernando Urban
Brazil Espresso DARK
Poland|HAYB

$7.17 · 1000g · $0.72/100g

Details

Origin
Brazil - Cerrado
Process
Natural
Variety
Mundo Novo, Yellow & Red Catuai
Peru Espresso
Poland|HAYB
In StockPeru

$8.60 · 1000g · $0.86/100g

Details

Origin
Peru - Cajamarca
Process
Washed
Variety
Mundo Novo, Bourbon, Caturra, Catimor
Brazil - Julia Campos
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
South of Minas, Três Pontas-MG, Brazil
Process
natural
Variety
Acaua, Mundo Novo, Paraiso, Yellow Catuai and Icatu
Producer
Gilberto Basilio and Jaceline Campos
Brazil - Julia Campos
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
South of Minas, Três Pontas-MG, Brazil
Process
natural
Variety
Acaua, Mundo Novo, Paraiso, Yellow Catuai and Icatu
Producer
Gilberto Basilio and Jaceline Campos
Zab coffee roaster – BRAZIL - JOYEUX ROGER
Canada|Speciality Coffee CA
In StockBrazil

$17.00 · 300g · $4.67/100g

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Yellow Catucaí, Mundo Novo, Red Catuai, Topázio
Producer
Sancoffee cooperative
Mexico: Los Altos
USA|Broadsheet Coffee

$23.00

Details

Origin
Chiapas, Mexico
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Catimor, Marsellesa, Mundo Novo
Producer
UCANOCH Cooperative
DECAF - LIFE AFTER DEATH  - Brazil
UK|Dark Arts Coffee

$8.00 · 100g · $8.00/100g

3 sizes
  • 100g — $8.00 ($8.00/100g)
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 1000g — $50.00 ($5.00/100g)

Details

Origin
Brazil, Minas Gerais - DECAF
Process
Natural, DECAF
Variety
Catuai, Mundo Novo
Coffee Fazendas - KG
France|Terres de Café

$52.79 · 1000g · $5.28/100g

Details

Origin
Brazil - Sul de Minas, Mogiana
Process
Natural
Variety
Mundo Novo
Producer
Communautés Campestre et Agua Limpa
Passeio
Netherlands|Shokunin Coffee
In StockBrazilUncommon

$12.52 · 250g · $5.01/100g

Details

Origin
Sul-de-minas, Brazil
Process
Pulped natural
Variety
Yellow Catuai, Mundo Novo, Acaia
Zab coffee roaster - BON MATIN BLEND
Canada|Speciality Coffee CA
In StockBlend

$17.00 · 300g · $4.67/100g

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Yellow Catucai, Mundo Novo, Red Catuai, Topázio
Producer
Various
Union San Pedro
UK|Full Court Press

$17.24 · 200g · $8.62/100g

3 sizes
  • 200g — $17.24 ($8.62/100g)
  • 500g — $37.93 ($7.59/100g)
  • 1000g — $68.97 ($6.90/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Fully Washed
Variety
Mundo Novo & Pluma Hidalgo
Producer
Union San Pedro Smallholders
Decaf Shakeout Blend Fair Trade Organic
USA|Equator Coffees

$20.00 · 340g · $5.88/100g

3 sizes
  • 340g — $20.00 ($5.88/100g)
  • 907g — $45.50 ($5.02/100g)
  • 2268g — $106.75 ($4.71/100g)

Details

Origin
Chiapas, Mexico
Process
Washed
Variety
Bourbon, Mundo Novo, Typica
Producer
Cooperativa de Producción Tzeltal-Tzotzil
Brazil Espresso
Poland|HAYB
In StockBlend

$7.17 · 1000g · $0.72/100g

Details

Origin
Brazil - Cerrado
Process
Natural
Variety
Mundo Novo, Yellow & Red Catuai
SOLO
UK|Colonna Coffee
In StockPeru

$15.25 · 250g · $6.10/100g

2 sizes
  • 250g — $15.25 ($6.10/100g)
  • 1000g — $46.42 ($4.64/100g)

Details

Origin
Cajamarca, Peru
Process
Washed
Variety
Mundo Novo, Catimor, Caturra, Gesha, Parainema, Catuai, Icatu, Pacamara
Producer
La Balsa Cooperative
Happy Capybara, Brazil - Espresso (Decaf)
UK|Machina Coffee

$12.60 · 250g · $5.04/100g

2 sizes
  • 250g — $12.60 ($5.04/100g)
  • 1000g — $41.12 ($4.11/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
EA Washed
Variety
Catuaí, Mundo Novo
Producer
Various Smallholders
BRYGG - our full bodied filter blend
Sweden|da Matteo

$290.14 · 500g · $58.03/100g

Details

Origin
Poços de Caldas
Process
Natural
Variety
Mundo Novo, Catuai, Tupy, Acaia & Bourbon
Producer
Manoel Barbosa & Family
Bob-o-link
Sweden|Johan & Nyström

$26.17 · 500g · $5.23/100g

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Red Catuai, Mundo Novo, Bourbon
Producer
Bob-o-link producers in Serra do Cigano
COCOA BOMB: Brazil Natural
Canada|Pirates of Coffee

$15.00 · 250g · $6.00/100g

4 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
  • 2000g — $87.00 ($4.35/100g)
  • 6000g — $249.00 ($4.15/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Mundo Novo, Tupi, Icatu
Producer
Latitudes Grand Cru
Brazil Welton Itamar da Silveira
UK|Skylark Coffee

$18.57 · 250g · $7.43/100g

2 sizes
  • 250g — $18.57 ($7.43/100g)
  • 1000g — $61.01 ($6.10/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Fully natural
Variety
Mundo Novo, Yellow Catuai
Fontana
Netherlands|Shokunin Coffee
In StockBrazilUncommon

$12.52 · 250g · $5.01/100g

Details

Origin
Socorro, São Paulo, Brazil
Process
Natural
Variety
Yellow Catuai, Mundo Novo, Obata, Yellow Bourbon
Brazil - Mantiqueira Collective #1 Decaf
UK|Scenery Coffee

$19.89 · 200g · $9.95/100g

3 sizes
  • 200g — $19.89 ($9.95/100g)
  • 500g — $43.77 ($8.75/100g)
  • 1000g — $80.91 ($8.09/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Traditional Natural / E.A Decaf
Variety
Mundo Novo, Catuai, Arara
Producer
Rafael Fagundes, Rosimeire Aparecida Guerra, Natália Moreira Brito
Bossa Nova, Brazil - Espresso
UK|Machina Coffee

$11.94 · 250g · $4.77/100g

2 sizes
  • 250g — $11.94 ($4.77/100g)
  • 1000g — $35.81 ($3.58/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Pulped Natural
Variety
Mundo Novo, Catuai
Producer
Various Smallholders
DECAF COCOA BOMB: Brazil Minas Gerais
Canada|Pirates of Coffee

$15.00 · 250g · $6.00/100g

3 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
  • 2000g — $87.00 ($4.35/100g)

Details

Origin
Minas Gerais
Process
Natural Decaf SWP
Variety
Mundo Novo, Catuai
Producer
Latitudes Grand Cru
Half Caff
UK|Square Mile Coffee Roasters

$30.84 · 350g · $8.81/100g

2 sizes
  • 350g — $30.84 ($8.81/100g)
  • 1000g — $77.59 ($7.76/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Washed
Variety
Caturra, Mundo Novo, Pluma Hidalgo
Producer
Union San Pedro
Decaf Espresso
UK|Square Mile Coffee Roasters

$22.88 · 350g · $6.54/100g

2 sizes
  • 350g — $22.88 ($6.54/100g)
  • 1000g — $60.68 ($6.07/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Washed
Variety
Caturra, Mundo Novo, Pluma Hidalgo
Producer
Union San Pedro
Casa Almeida Barreto Mundo Novo
Finland|Frukt Coffee Roasters

$33.00 · 250g · $13.20/100g

3 sizes
  • 250g — $33.00 ($13.20/100g)
  • 250g — $127.43 ($50.97/100g)
  • 1000g — $127.43 ($12.74/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Mundo Novo
Producer
Gabriel Barreto
Decaf Filter
UK|Square Mile Coffee Roasters

$22.88 · 350g · $6.54/100g

2 sizes
  • 350g — $22.88 ($6.54/100g)
  • 1000g — $60.68 ($6.07/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Washed
Variety
Caturra, Mundo Novo, Pluma Hidalgo
Producer
Union San Pedro
Index - Espresso Blend
UK|Machina Coffee

$12.60 · 250g · $5.04/100g

2 sizes
  • 250g — $12.60 ($5.04/100g)
  • 1000g — $41.12 ($4.11/100g)

Details

Origin
Sumatra, Brazil & Uganda
Process
Washed, Pulped Natural & Natural
Variety
Catimor, Typica | Mundo Novo, Red Catucai |SL14 & SL18
Old School Espresso
USA|Vibrant Coffee Roasters

$10.10 · 113g · $8.94/100g

4 sizes
  • 113g — $10.10 ($8.91/100g)
  • 283g — $19.00 ($6.70/100g)
  • 907g — $51.00 ($5.62/100g)
  • 2267g — $121.00 ($5.34/100g)

Details

Origin
60% Minas Gerais, Brazil; 40% Guji, Ethiopia
Process
Pulped Natural & Washed
Variety
Yellow Catuai, Mundo Novo, Red Catuai, Heirloom
Blend Kawa
France|Tanat Coffee

$11.26 · 200g · $5.63/100g

Details

Origin
Peru
Process
Lavé, Naturel
Variety
Caturra, Mundo Novo, Typica, Yellow Catuaí
Boa Esperança
France|Tanat Coffee

$11.26 · 200g · $5.63/100g

Details

Origin
Brazil
Process
Naturel
Variety
Yellow Catuaí, Mundo Novo
Tropical Bahía
Spain|Syra Coffee

$14.22 · 250g · $5.69/100g

2 sizes
  • 250g — $14.22 ($5.69/100g)
  • 1000g — $45.51 ($4.55/100g)

Details

Origin
Brasil
Process
Natural
Variety
Catuai, Mundo Novo
Producer
Familias Santos y Da Silva
Brazil João Artur Natural
UK|Skylark Coffee

$17.24 · 250g · $6.90/100g

2 sizes
  • 250g — $17.24 ($6.90/100g)
  • 1000g — $54.38 ($5.44/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Fully natural
Variety
Mundo Novo, Catucai, Catuai
Mexico - SIPRO FW [25/26]
UK|Scenery Coffee

$17.24 · 200g · $8.62/100g

2 sizes
  • 200g — $17.24 ($8.62/100g)
  • 500g — $37.14 ($7.43/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Traditional Washed
Variety
Caturra/Mundo Novo.
Producer
Sierra Productora de Cafe (SIPRO)
Brazil Decaf - 35g
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$3.30 · 35g · $9.43/100g

Details

Origin
Cerrado, Brazil
Process
Natural
Variety
Mundo Novo, Catuaí, Bourbon
Producer
Cerrado Farmers