![Chelbesa- Washed [JARC 74112, 74110]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/ChelbesaWashed_7aa8d42d-eef5-49b6-adb9-783509b04713.png?v=1789853861)
Mellow Coffee Roasters
Chelbesa- Washed [JARC 74112, 74110]
Chelbesa- Washed [JARC 74112, 74110] is a Yirgacheffe, Ethiopia, Washed, JARC74112, 74110 coffee from Mellow Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- JARC74112, 74110
- Producer
- Habtamu Fikadu Aga
Available Sizes▾
- 200g — $17.07 ($8.53/100g)
- 1000g — $76.80 ($7.68/100g)
![Chelbesa- Washed [JARC 74112, 74110]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/ChelbesaWashed_7aa8d42d-eef5-49b6-adb9-783509b04713.png?v=1789853861)
Chelbesa- Washed [JARC 74112, 74110]
Chelbesa- Washed [JARC 74112, 74110] is a Yirgacheffe, Ethiopia, Washed, JARC74112, 74110 coffee from Mellow Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- JARC74112, 74110
- Producer
- Habtamu Fikadu Aga
Available Sizes
- 200g — $17.07 ($8.53/100g)
- 1000g — $76.80 ($7.68/100g)
Similar coffees to this Yirgacheffe, Ethiopia Washed JARC74112, 74110

Ethiopia Chelbesa G1 Washed | Yirgacheffe | (Single Origin Espresso)
Yirgacheffe, Ethiopia Washed Mixed Heirloom
Manta Ray Coffee Roasters
$16.86

Ethiopia Chelbesa G1 Washed | Yirgacheffe | (Single Origin Filter)
Yirgacheffe, Ethiopia Washed Mixed Heirloom
Manta Ray Coffee Roasters
$16.86

Ethiopia-YIRGACHEFFE Gedeb Chelbessa Washed
Ethiopia Washed
R Ki Coffee Lab
$16.24

Ethiopia Yirgacheffe Chelbesa
Yirgacheffe, Ethiopia Washed 74158 & 74112
Ceremony Coffee Roasters
$26.00

Chelbesa
Ethiopia Washed Ethiopian landrace varieties
Frukt Coffee Roasters
$27.31

ETHIOPIA Chelbesa
Ethiopia Washed 74112, 74110
BeBerry Coffee
$18.14
Description
Processing Station: Chelbesa Producer: Habtamu Fikadu Aga Region: Yirgacheffe, Ethiopia Variety: JARC74112, 74110 Process: Washed Altitude: 2000-2300 masl Roasting Profile: Espresso Roasting Machine: ROEST P3000 Aroma: Citrus, Cacao Flavor: Citrus Candy, Cacao Fruit Aftertaste: Black Tea-like Mouthfeel: Smooth Processing Chelbesa is one of the most recognised coffee-producing areas in Gedeb woreda, within the wider Yirgacheffe coffee region. The combination of high altitude, cool growing conditions, and iron-rich acidic soils contributes to the bright, floral, and complex profile associated with coffees from Yirgacheffe and Gedeb. For washed lots, ripe cherries are first sorted before being pulped to remove the outer fruit. The coffee is then fermented and washed to remove the remaining mucilage before being dried on raised beds. During drying, the coffee is turned regularly and monitored for moisture content to support even drying and reduce the risk of defects. This process typically produces a clean cup profile with clarity, brightness, and well-defined acidity.
About Mellow Coffee Roasters
- Location
- South Holland, Netherlands
- Region
- Europe
- Currency
- EUR
More from Mellow Coffee Roasters
![ALO Sky Project - Shaded Dry Natural [JARC 74158]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/ALOSkyProjectNatural.png?v=1788876870)
ALO Sky Project - Shaded Dry Natural [JARC 74158]
$33.00
![Tierra Blanca Coffee - Washed [Geisha]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/TBC6.png?v=1775762771)
Tierra Blanca Coffee - Washed [Geisha]
$19.34
![Finca El Progreso - Washed [Geisha & SL09]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/WhatsAppImage2026-04-23at18.11.02_1.jpg?v=1776961783)
Finca El Progreso - Washed [Geisha & SL09]
$22.76
![Finca El Jardín - Washed [Geisha]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/ElJardinWashedGeisha.png?v=1788820604)
Finca El Jardín - Washed [Geisha]
$18.77
![Aventura Coffee Estates <Reserve Lot 37> - Natural [Geisha]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/AventuraGN.png?v=1775762753)
Aventura Coffee Estates <Reserve Lot 37> - Natural [Geisha]
$19.34
![Finca Las Palmas - Washed [Bourbon Aji]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/LasPalmasWashedBourbonAji.png?v=1783366333)
Finca Las Palmas - Washed [Bourbon Aji]
$18.77

