
Frukt Coffee Roasters
Bedeye
Bedeye is a Ethiopia, Washed, Ethiopian landrace varieties coffee from Frukt Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 250g — $27.31 ($10.92/100g)
- 1000g — $101.26 ($10.13/100g)

Bedeye
Bedeye is a Ethiopia, Washed, Ethiopian landrace varieties coffee from Frukt Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 250g — $27.31 ($10.92/100g)
- 1000g — $101.26 ($10.13/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Washed Ethiopian landrace varieties

Coffee KSF Limmu Bedaye Washed Bio
Ethiopia Washed Heirloom
Terres de Café
$19.16

Ethiopia Biftu Gudina
Ethiopia Washed Ethiopian Heirloom
Verve Coffee Roasters
$27.50

Kilenso
Ethiopia Natural Heirloom
Coava Coffee Roasters
$23.00
Description
Expression of stone fruits and honey like sweetness with chamomile florals. Produced by Khalid Shifa at his Washing Station in Limmu. Having had Natural processed coffee from his Echemo farm before we have been waiting to get our hands on Washed coffee from Khalid. This lot from Bedeye Washing Station is everything we were hoping for. Clean and elegant, soft and floral coffee. Just the kind of Ethiopian we love. Khalid is a 3rd generation coffee farmer who is using organic farming practices and agroforestry to build up resilience and diversity of microbiology in his soil. We had a Natural lot from Echemo farm from the previous harvest and look forward to working with coffees from Khalid's different projects through our importing partner Belco. All our coffees are roasted for both filter and espresso. Producer: Khalid Shifa Origin: Ethiopia Region: Limmu, Gomma Altitude: 1900-2000 Process: Washed Variety: Ethiopian landrace varieties Harvest: November 2024- January 2025 Exporter: Khalid Shifa Importer: Belco Taste: Delicate, velvety SISÄLTÖ | INGREDIENSER | INGREDIENTS Paahdettu kahvipapu | Rostat kaffebönor | Roasted coffee beans SÄILYTYS | FÖRVARING | STORE Kuivassa ja valolta suojassa | Torrt och skyddat från ljus | In a dry place and away from light. ALKUPERÄMAA | URSPRUNGSLAND | COUNTRY OF ORIGIN Muu kuin EU | Icke EU | Other than the EU





