
Verve Coffee Roasters
Ethiopia Biftu Gudina
Ethiopia Biftu Gudina is a Ethiopia, Washed, Ethiopian Heirloom coffee from Verve Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Ethiopian Heirloom
- Producer
- Biftu Gudina Cooperative
Available Sizes▾
- 340g — $27.50 ($8.09/100g)
- 997g — $78.00 ($7.82/100g)
- 2267g — $155.25 ($6.85/100g)

Ethiopia Biftu Gudina
Ethiopia Biftu Gudina is a Ethiopia, Washed, Ethiopian Heirloom coffee from Verve Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Ethiopian Heirloom
- Producer
- Biftu Gudina Cooperative
Available Sizes
- 340g — $27.50 ($8.09/100g)
- 997g — $78.00 ($7.82/100g)
- 2267g — $155.25 ($6.85/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Washed Ethiopian Heirloom

Gotiti, Ethiopia
Ethiopia Washed Heirloom Varieties
Ritual Coffee Roasters
$28.00

Oromia Bishan
Ethiopia Washed Heirloom
Bird Rock Coffee Roasters
$28.00

Sewda Premium Washed - 100g
Guji Washed Ethiopian Heirloom
Ondo Coffee
$22.00

Ethiopia Sidamo
Ethiopia Fully Washed Ethiopian Heirloom
Bean & Bean Coffee Roasters
$23.00

Ethiopia, Origins - Washed
Ethiopia, Southern Region, Gedeo Washed Indigenous Heirloom
Methodical Coffee
$24.72

Coffee KSF Limmu Bedaye Washed Bio
Ethiopia Washed Heirloom
Terres de Café
$19.12
Description
Grown at 2,100 meters in Ethiopia’s Limu region, this washed coffee benefits from abundant rainfall and forested growing conditions that replenish organic matter in the soil. Washed processing preserves the coffee’s delicate structure and expressive aromatics, highlighting the bright citrus and concentrated sweetness characteristic of this lot. Each coffee is roasted to order. Orders ship within 2 business days.
About Verve Coffee Roasters
- Location
- California, United States
- Region
- North America
More from Verve Coffee Roasters

Colombia Saldaña Highlands
$23.00

Colombia José Martínez
$27.25

Kenya Kubwa
$23.00

Ethiopia Duromina
$27.75

Ethiopia Bekele Belaycho Espresso
$27.25

Ethiopia Chelchele
$27.00


