
Fuglen Oslo
Chelchele Espresso / Natural / Ethiopia
Chelchele Espresso / Natural / Ethiopia is a Ethiopia, Natural, Heirloom coffee from Fuglen Oslo.
In stock since:
Available Sizes▾
- 250g — $23.98 ($9.59/100g)
- 1000g — $91.83 ($9.18/100g)

Chelchele Espresso / Natural / Ethiopia
Chelchele Espresso / Natural / Ethiopia is a Ethiopia, Natural, Heirloom coffee from Fuglen Oslo.
In stock since:
Available Sizes
- 250g — $23.98 ($9.59/100g)
- 1000g — $91.83 ($9.18/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Natural Heirloom

Ethiopia - Chelchele Espresso
Ethiopia Traditional Natural Dega, Kurume, Wolisho, 74110, 74112, 74158
Scenery Coffee
$25.20

Chelbesa | Ethiopia | Espresso
Gedeb, Gedeo Washed Dega, Walisho & Heirloom
Calendar Coffee
$20.00

Ethiopia Banko Chelchele Heirloom Super natural
Ethiopia Super Natural Heirloom
GOÛT & CO
$1.66

Ethiopia - Danche - Natural
Danse Sayisa, Ethiopia Natural Heirloom
Wes Ngopi
$6.45

Chelchele Washed
gedeo, gedeb, ethiopia washed heirloom
Prolog Coffee
$3.65

Okoluu, Ethiopia - Espresso
Okoluu, Oddo Shakiso, Guji, Ethiopia Natural JARC Varieties, Local Landraces
Father Carpenter
$21.50
Description
Origin: Ethiopia Producer: Smallholder producers Washing station: Chelchele station Region: Chelchele, Gedeb, Gedeo Zone Varieties: Heirloom Process: Natural Altitude: 1900 - 2100 masl Flavour Profile: Strawberry, Fig, & Vanilla Chelchele processes coffee using both natural and washed methods, with local smallholders delivering ripe cherries to the site. The area has an average yearly temperature of 15.5 to 17.8 degrees Celsius and gets enough rain, about 1404 mm each year, with rain falling evenly throughout. There are two rainy seasons: from February to May and July to October. The processing site has space for up to 150 drying beds. The flowering period for the coffee plants is from February to April, while the harvesting period spans from October to January. The Chelchele washing and dry processing site is named after the village of Chelchele, where it processes coffee grown at elevations ranging from 1900 to 2100 metres. The site itself is located at 2000 metres elevation and features well-developed infrastructure, including 14 standard fermentation and washing tanks, 130-150 drying beds, and two water tanks with a capacity of 90,000 litres each. The coffee varieties are intercropped with Enset, beans and avocado trees in the region's red-brown fertile soil. The site includes a 30 by 16-metre warehouse for dry coffee preparation. The Chelchele processing site occupies an estimated area of 2.2 hectares. We buy this coffee with help from Nordic Approach.
More from Fuglen Oslo

Kii / Washed / Kenya / 250g
$22.93

René Ccesa Geisha / Washed / Peru / 100g
$17.88

Buwobodeya / Washed / Uganda / 250g
$21.88

Santa Cruz Espresso / Natural / Brazil
$20.83

Lisandro Quilcue / Washed / Colombia / 250g
$24.82

Maria Mateo / Washed / Guatemala / 250g
$20.83

