BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Fuglen Oslo

Fuglen Oslo is a specialty coffee roaster based in Norway. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Fuglen Oslo.

Top origins
Ethiopia, Kenya, Peru
Common processes
Washed, Natural
New in last 30 days
9 (6/mo avg)
Newest arrival
2026-09-11
Latest restock
2026-09-11

8 coffees in stock (18 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Kii / Washed / Kenya / 250g
Norway|Fuglen Oslo

$22.93 · 250g · $9.17/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, Batian, & Ruiru 11
Producer
Rung’eto Farmers Cooperative
René Ccesa Geisha / Washed / Peru / 100g
Norway|Fuglen Oslo

$17.88 · 100g · $17.88/100g

Details

Origin
Peru
Process
Washed
Variety
SL9, Geisha, & Inca
Producer
René Ccasa
Buwobodeya / Washed / Uganda / 250g
Norway|Fuglen Oslo

$21.88 · 250g · $8.75/100g

Details

Origin
Uganda
Process
Washed
Variety
Nyasaland, SL14, SL28
Producer
Smallholder producers
Santa Cruz Espresso / Natural / Brazil
Norway|Fuglen Oslo

$20.83 · 250g · $8.33/100g

2 sizes
  • 250g — $20.83 ($8.33/100g)
  • 1000g — $79.21 ($7.92/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Arara
Producer
Francisco Fonseca Figueiredo
Chelchele Espresso / Natural / Ethiopia
Norway|Fuglen Oslo

$23.98 · 250g · $9.59/100g

2 sizes
  • 250g — $23.98 ($9.59/100g)
  • 1000g — $91.83 ($9.18/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Smallholder producers
Lisandro Quilcue / Washed / Colombia / 250g
Norway|Fuglen Oslo

$24.82 · 250g · $9.93/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo
Producer
Lisandro Quilcue
Maria Mateo / Washed / Guatemala / 250g
Norway|Fuglen Oslo

$20.83 · 250g · $8.33/100g

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra, Bourbon
Producer
Maria Mateo
Siko / Washed / Ethiopia / 250g
Norway|Fuglen Oslo

$23.56 · 250g · $9.42/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Smallholder Producers