
Prolog Coffee
Chelchele Washed
Chelchele Washed is a gedeo, gedeb, ethiopia, washed, heirloom coffee from Prolog Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- gedeo, gedeb, ethiopia
- Process
- washed
- Variety
- heirloom
- Producer
- chelchele processing site
Available Sizes▾
- 250g — $3.65 ($1.46/100g)
- 1000g — $14.16 ($1.42/100g)

Chelchele Washed
Chelchele Washed is a gedeo, gedeb, ethiopia, washed, heirloom coffee from Prolog Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- gedeo, gedeb, ethiopia
- Process
- washed
- Variety
- heirloom
- Producer
- chelchele processing site
Available Sizes
- 250g — $3.65 ($1.46/100g)
- 1000g — $14.16 ($1.42/100g)
Similar coffees to this gedeo, gedeb, ethiopia washed heirloom

Ethiopia Chelchele - Washed
Ethiopia Washed Heirloom
Townsfolk Coffee
$10.00

Chelchele
Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia washed 74112, 74110
Apollon's Gold
$12.75

Ethiopia Chelchele
Banko Chelchele, Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia Washed Heirlooms
Color Roasters
$22.50

Ethiopia - Chelchele Washing Station - Special Prep Washed Process
Gedeb/Yirgacheffe/Ethiopia Special Preparation Washed Process Heirloom Varieties
Josie Coffee
$17.00

Ethiopia Chelbesa G1 Washed | Yirgacheffe | (Single Origin Filter)
Yirgacheffe, Ethiopia Washed Mixed Heirloom
Manta Ray Coffee Roasters
$16.86

Ethiopia Chelbesa G1 Washed | Yirgacheffe | (Single Origin Espresso)
Yirgacheffe, Ethiopia Washed Mixed Heirloom
Manta Ray Coffee Roasters
$16.86
Description
History We have been working with this coffee since 2019 and we are so happy to have it back! From the highlands of Gedeb, Ethiopia, this coffee comes from hundreds of smallholder farmers growing heirloom varieties with exceptional care. Now in our seventh year working with Chelchele, we continue to value their outstanding quality and consistency. Carefully washed and slowly dried at 2,000 meters above sea level, it delivers vibrant sweetness, elegant florals, and lively citrus notes. Every cup reflects a shared commitment to sustainability, traceability, and Ethiopia’s rich coffee heritage. Specifications country ethiopia region gedeo, gedeb producer chelchele processing site variety heirloom process washed altitude 1900-2100 masl tasting notes peach, jasmine, lemon zest





