
George Howell Coffee
Worka Chelbessa, Ethiopia
Worka Chelbessa, Ethiopia is a Ethiopia, Southern Nations, Washed, Mixed Heirloom coffee from George Howell Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia, Southern Nations
- Process
- Washed
- Variety
- Mixed Heirloom
- Producer
- Farmers Cooperative
Available Sizes▾
- 340g — $26.00 ($7.65/100g)
- 907g — $60.00 ($6.62/100g)
- 2267g — $140.00 ($6.18/100g)

Worka Chelbessa, Ethiopia
Worka Chelbessa, Ethiopia is a Ethiopia, Southern Nations, Washed, Mixed Heirloom coffee from George Howell Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia, Southern Nations
- Process
- Washed
- Variety
- Mixed Heirloom
- Producer
- Farmers Cooperative
Available Sizes
- 340g — $26.00 ($7.65/100g)
- 907g — $60.00 ($6.62/100g)
- 2267g — $140.00 ($6.18/100g)
Similar coffees to this Ethiopia, Southern Nations Washed Mixed Heirloom

Ethiopia Yirgacheffe Chelbessa
Yirgacheffe, Gedeo, Ethiopia Washed Heirloom landraces
Parlor Coffee
$21.00

Banko Chelchele
Gedeo Zone, Ethiopia Washed JARC Selections
Passenger
$23.25

Chelchele Washed
gedeo, gedeb, ethiopia washed heirloom
Prolog Coffee
$3.65

Ethiopia / Worka Sakaro Ripe Cherry
Gedeb, Gedeo Zone, East of Yirgacheffe, Ethiopia Washed Heirloom
ONIBUS COFFEE
$12.00

Ethiopia Chelbesa G1 Washed | Yirgacheffe | (Single Origin Espresso)
Yirgacheffe, Ethiopia Washed Mixed Heirloom
Manta Ray Coffee Roasters
$16.86

Ethiopia Chelbesa G1 Washed | Yirgacheffe | (Single Origin Filter)
Yirgacheffe, Ethiopia Washed Mixed Heirloom
Manta Ray Coffee Roasters
$16.86
Description
Worka Chelbessa services many small farms surrounding it. Their heirloom varieties belong to the surrounding forests. The farms belong to the Yirgacheffe terroir, famous for introducing unique, native Ethiopian floral coffees to the world in the 1970s. The cup has notes of peach, cherry, and a honeyed-jasmine finish.
About George Howell Coffee
- Location
- Massachusetts, United States
- Region
- North America
More from George Howell Coffee

Alchemy Espresso
$20.00

Guadalupe Miramar, Mexico
$26.00

El Meson Fall Harvest, Colombia
$36.00

El Meson Fall Harvest Medium, Colombia
$36.00

Daterra Calabria, Brazil
$23.00

Decaf Cadefihuila, Colombia
$22.00

