
Kaffeelix
EspressoBlend Emmi
EspressoBlend Emmi is a Classic espresso blend, Natural, mixed varieties coffee from Kaffeelix.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Classic espresso blend
- Process
- Natural
- Variety
- mixed varieties
Available Sizes▾
- 250g — $11.66 ($4.66/100g)
- 1000g — $41.91 ($4.19/100g)

EspressoBlend Emmi
EspressoBlend Emmi is a Classic espresso blend, Natural, mixed varieties coffee from Kaffeelix.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Classic espresso blend
- Process
- Natural
- Variety
- mixed varieties
Available Sizes
- 250g — $11.66 ($4.66/100g)
- 1000g — $41.91 ($4.19/100g)
Similar coffees across all roasters

Classic Espresso - our full bodied espresso
Poços de Caldas Natural Mundo Novo, Catuai, Tupy, Acaia & Bourbon
da Matteo
$290.78

Chocolate Berry Espresso (1kg)
Guatemala/Rwanda, Blend Blend Multiple varieties
Eight Ounce Coffee
$69.99

Alpha
Natural
Gracenote Coffee
$19.50

Chocolate Berry Espresso
Guatemala/Rwanda, Blend Blend Multiple varieties
Eight Ounce Coffee
$19.99

94 Celcius - Orbitales - Espresso Blend
Brazil, Colombia Natural Field Blend
Speciality Coffee CA
$16.00

Modern Espresso - our fruity espresso
Guji Washed Heirloom
da Matteo
$302.18
Description
Cup profile: Almond, orange, blackcurrant, dark chocolate, gentle fruity acidity, sweet and creamy Key facts: Classic espresso blend 100% Arabica from Brazil, Guatemala and Rwanda Variety: mixed varieties natural & washed processing About the coffee: Emmi is a full-bodied, sweet espresso blend with a fine fruity note and little bitterness, which we are constantly developing further. Emmi's aroma ranges from almond, orange and blackcurrant to dark chocolate.
More from Kaffeelix

Kenya Gikirima PB - washed
$18.77

Ethiopia Guji Megadu - anaerobic natural
$21.05

Colombia Pink Bourbon - washed
$15.93

Guatemala Quetzalito Organic - washed
$16.98

Uganda Muki Fruity - natural
$16.02

Ethiopia Gotiti Washed Organic - washed
$17.64




