BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Daterra Sundrop Medium, Brazil
USA|George Howell Coffee

George Howell Coffee

$26.00340gIn Stock

Daterra Sundrop Medium, Brazil

Daterra Sundrop Medium, Brazil is a Brazil, Cerrado, Natural, Red Bourbon, Yellow Bourbon coffee from George Howell Coffee.

In stock 30+ days

Buy from George Howell Coffee

Details

Origin
Brazil, Cerrado
Process
Natural
Variety
Red Bourbon, Yellow Bourbon
Producer
Luis Norberto Pascoal
Available Sizes▾
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 907g — $66.00 ($7.28/100g)
  • 2267g — $156.00 ($6.88/100g)

Description

The owner of Daterra, Luis Pascoal, is a key coffee visionary in the quality movement who never tires of tweaking everything he does to improve his coffees and social/environmental policies. Daterra was the first farm in the world to package its raw coffees in sealed packages, preserving its coffee’s subtle nuances ove

About George Howell Coffee

Location
Massachusetts, United States
Region
North America
Visit George Howell Coffee →