
Coava Coffee Roasters
Araponga
Araponga is a Brazil, Pulped Natural, Yellow Bourbon coffee from Coava Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil
- Process
- Pulped Natural
- Variety
- Yellow Bourbon
- Producer
- Adolfo Henrique Vieira Ferreira
Available Sizes▾
- 300g — $21.00 ($7.00/100g)
- 1000g — $56.00 ($5.60/100g)

Araponga
Araponga is a Brazil, Pulped Natural, Yellow Bourbon coffee from Coava Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil
- Process
- Pulped Natural
- Variety
- Yellow Bourbon
- Producer
- Adolfo Henrique Vieira Ferreira
Available Sizes
- 300g — $21.00 ($7.00/100g)
- 1000g — $56.00 ($5.60/100g)
Similar coffees to this Brazil Pulped Natural Yellow Bourbon

Brazil - Fazenda IP
Carmo de Minas Natural Yellow Bourbon
Archers Coffee
$11.44

Baixadão
Baixadão, Mantiqueira De Minas, Brazil Natural Yellow Bourbon
Red Bank Coffee Roasters
$15.92

Brazil - Santa Ines
Carmo de Minas Natural Yellow Bourbon
Archers Coffee
$11.44

Fazenda Sertão
Carmo de Minas, Brazil Natural Yellow Bourbon, Yellow Catuaí, Yellow Catucaí
Fábrica Coffee Roasters
$16.95

Archers - Fazenda IP - Brazil
Brazil Natural Yellow Bourbon
Speciality Coffee CA
$21.00

Archers - Santa Ines - Brazil - Yellow Bourbon
Brazil Natural Yellow Bourbon
Speciality Coffee CA
$21.00
Description
Select roast profile (Drip or Espresso) based on your brew method. The Araponga micro-region sits at a high elevation in the state of Minas Gerais, spanning a range of microclimates that make it an ideal environment for specialty coffee to thrive. Local quality-focused programs centered on farmer education, improved processing techniques, and fermentation experimentation began in 2014, and has since grown a network of some 200 producers in the region. This offering brings together lots from four distinct farms - Morro dos Padeiros, Édio Miranda, Serra do Boné, and Casa Nova - all of whom have stood out for their pursuit of quality and dedication to their craft. In the cup, look for notes of apricot, wildflower honey, & fudge. Producer: Adolfo Henrique Vieira Ferreira Location: Minas Gerais region, Brazil Varietal: Yellow Bourbon Processing: Pulped Natural
About Coava Coffee Roasters
- Location
- Oregon, United States
- Region
- North America





![[Espresso Roast] Brazil - Monte Alegre / 200g](https://baseec-img-mng.akamaized.net/images/item/origin/e4ed2da058ba927aa434ff146e703203.jpg?imformat=generic&q=90&im=Resize,width=1200,type=normal)







