
The Barn
SUNDROP PEABERRY
SUNDROP PEABERRY is a Cerrado, Brazil, Natural, Mixed Varietals coffee from The Barn.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Cerrado, Brazil
- Process
- Natural
- Variety
- Mixed Varietals
- Producer
- Daterra
Available Sizes▾
- 250g — $18.09 ($7.24/100g)
- 1000g — $70.09 ($7.01/100g)

SUNDROP PEABERRY
SUNDROP PEABERRY is a Cerrado, Brazil, Natural, Mixed Varietals coffee from The Barn.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Cerrado, Brazil
- Process
- Natural
- Variety
- Mixed Varietals
- Producer
- Daterra
Available Sizes
- 250g — $18.09 ($7.24/100g)
- 1000g — $70.09 ($7.01/100g)
Similar coffees to this Cerrado, Brazil Natural Mixed Varietals

Daterra Pearl
Brazil Pulped Natural Various
Monogram Coffee
$14.12

Daterra Pearl Espresso
Brazil Pulped Natural Various
Monogram Coffee
$14.12

MONOGRAM - Daterra Full Gravity - Espresso
Brazil Natural Various
Speciality Coffee CA
$19.00

Brazil Espresso DARK
Brazil - Cerrado Natural Mundo Novo, Yellow & Red Catuai
HAYB
$7.17

Daterra Sundrop Medium, Brazil
Brazil, Cerrado Natural Red Bourbon, Yellow Bourbon
George Howell Coffee
$26.00

Daterra Sundrop, Brazil
Brazil, Cerrado Natural Red Bourbon, Yellow Bourbon
George Howell Coffee
$26.00
Description
A refined single origin espresso from Brazil, this special edition Sundrop Peaberry highlights the exceptional work of pioneering producer Daterra. Carefully screened to select only the small Peaberry beans, it delivers a remarkably smooth cup with layered sweetness.






