
George Howell Coffee
San Martin, Guatemala
San Martin, Guatemala is a Guatemala, Chimaltenango, Washed, Bourbon, Typica coffee from George Howell Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Guatemala, Chimaltenango
- Process
- Washed
- Variety
- Bourbon, Typica
- Producer
- Asorguate Farmer’s Association
Available Sizes▾
- 340g — $22.00 ($6.47/100g)
- 907g — $55.00 ($6.06/100g)
- 2267g — $132.00 ($5.82/100g)

San Martin, Guatemala
San Martin, Guatemala is a Guatemala, Chimaltenango, Washed, Bourbon, Typica coffee from George Howell Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Guatemala, Chimaltenango
- Process
- Washed
- Variety
- Bourbon, Typica
- Producer
- Asorguate Farmer’s Association
Available Sizes
- 340g — $22.00 ($6.47/100g)
- 907g — $55.00 ($6.06/100g)
- 2267g — $132.00 ($5.82/100g)
Similar coffees to this Guatemala, Chimaltenango Washed Bourbon, Typica

Los Arcos
Guatemala Washed Bourbon, Caturra
Square Mile Coffee Roasters
$24.21

Guatamela - Huehuetenango
Huehuetenango, Guatemala Washed Bourbon, Caturra, Catimor, Maragogype, Pache
SK Coffee
$27.00

Nayo Ovalle
Guatemala Washed San Ramon, Bourbon, Caturra
Coava Coffee Roasters
$22.00

La Merced
Chimaltenango, Guatemala Natural Bourbon
Market Lane Coffee
$22.48

10AM
Guatemala Washed Catura, Catuai et Bourbon
Chronic.
$15.03

Guatemala Finca Rosma
Huehuetenango : Washed Bourbon
Kuma Coffee
$25.00
Description
The Asorguate Farmer’s Association was started in 2014 by 100 coffee producers with farms averaging 7.5 acres in size. They produce some of the highest quality, easy-drinking regional coffees. Ripe coffee cherries are brought to a local wet mill, El Retiro, to be processed. The coffee cherries are stripped of their out
About George Howell Coffee
- Location
- Massachusetts, United States
- Region
- North America
More from George Howell Coffee

Alchemy Espresso
$20.00

Guadalupe Miramar, Mexico
$26.00

El Meson Fall Harvest, Colombia
$36.00

El Meson Fall Harvest Medium, Colombia
$36.00

Daterra Calabria, Brazil
$23.00

Decaf Cadefihuila, Colombia
$22.00



