
Coava Coffee Roasters
Nayo Ovalle
Nayo Ovalle is a Guatemala, Washed, San Ramon, Bourbon, Caturra coffee from Coava Coffee Roasters.
In stock since:
Available Sizes▾
- 300g — $22.00 ($7.33/100g)
- 1000g — $58.00 ($5.80/100g)

Nayo Ovalle
Nayo Ovalle is a Guatemala, Washed, San Ramon, Bourbon, Caturra coffee from Coava Coffee Roasters.
In stock since:
Available Sizes
- 300g — $22.00 ($7.33/100g)
- 1000g — $58.00 ($5.80/100g)
Similar coffees to this Guatemala Washed San Ramon, Bourbon, Caturra

Guatemala Finca Rosma
Huehuetenango : Washed Bourbon
Kuma Coffee
$25.00

Guatemala, Ixlama
Guatemala, Huehuetenango, Guatemala Washed Bourbon & Caturra
Methodical Coffee
$21.90

Guatemala: Pedro Perez Domingo
Huehuetenango, Guatemala Washed Caturra, Bourbon, Catuai
Broadsheet Coffee
$24.00

Guatemala Juan Rodriguez Washed
Guatemala Washed Caturra, Bourbon, Catimor
Friedhats
$17.07

Los Arcos
Guatemala Washed Bourbon, Caturra
Square Mile Coffee Roasters
$24.21

Guatamela - Huehuetenango
Huehuetenango, Guatemala Washed Bourbon, Caturra, Catimor, Maragogype, Pache
SK Coffee
$27.00
Description
Select roast profile (Drip or Espresso) based on your brew method. The Vides family legacy began in 1958 when Jorge Vides, a traveling doctor, purchased a plot of land in Huehuetenango to pursue a new hobby outside of medicine. Over many years he worked to develop the plot and cultivate Bourbon and Caturra coffee varieties. Today, there are six farms managed by Jorge’s grandson, Renardo “Nayo” Ovalle Vides. Nayo focuses on improving coffee quality and equipment while continuing to grow a dedicated team of coffee professionals, which includes his wife, Jaqueline, a certified Q-grader who spends much of her time at their lab in Guatemala City. Look for well-rounded notes of orange, almond butter, and milk chocolate in the cup. Producer: Renardo Ovalle Vides Location: Huehuetenango, Guatemala Varietal: San Ramon, Bourbon, Caturra Processing: Washed
About Coava Coffee Roasters
- Location
- Oregon, United States
- Region
- North America


![Finca Rosma [Bourbon Washed]](https://tanat.coffee/wp-content/uploads/2026/09/PAQUETWEB-fincarosma-bw-1.webp)








