BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Guatemala Finca Rosma
USA|Kuma Coffee

Kuma Coffee

$25.00340gIn Stock

Guatemala Finca Rosma

Guatemala Finca Rosma is a Huehuetenango, :          Washed, Bourbon coffee from Kuma Coffee.

In stock 30+ days

Buy from Kuma Coffee

Details

Origin
Huehuetenango
Process
:          Washed
Variety
Bourbon
Producer
Fredy Morales Jr
Available Sizes▾
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 1133g — $80.00 ($7.06/100g)
  • 2267g — $158.00 ($6.97/100g)

Description

Huhuetenango coffees bring such a different profile from their Antiguan coffee cousin, often bringing out a more fruity undercurrent to the flavor profile, while still balancing the deeply nutty/cacao flavors Guatemalan coffees are famous for.   Region:             Huehuetenango Varietal:            Bourbon Elevation:         1500 Meters Farmer:             Fredy Morales Jr Process::          Washed Notes:               Rainier Cherries, Chocolate Milkshake, Coca-Cola Roast:               Medium Light

About Kuma Coffee

Location
United States
Region
North America
Visit Kuma Coffee →