
GOÛT & CO
Ethiopia Banko Taratu Heirloom Double Washed
Ethiopia Banko Taratu Heirloom Double Washed is a Ethiopia, Double Washed, Heirloom coffee from GOÛT & CO.
In stock since:
Available Sizes▾
- 100g — $1.91 ($1.91/100g)
- 250g — $3.70 ($1.48/100g)
- 500g — $6.63 ($1.33/100g)

Ethiopia Banko Taratu Heirloom Double Washed
Ethiopia Banko Taratu Heirloom Double Washed is a Ethiopia, Double Washed, Heirloom coffee from GOÛT & CO.
In stock since:
Available Sizes
- 100g — $1.91 ($1.91/100g)
- 250g — $3.70 ($1.48/100g)
- 500g — $6.63 ($1.33/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Double Washed Heirloom

Ethiopia - Banko Taratu - Washed
Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia Washed 74110 & 74112
Wes Ngopi
$6.45

Ethica Coffee Roasters - Banko Taratu - Ethiopia - Washed
Ethiopia Washed Double-Fermentation Heirloom
Speciality Coffee CA
$19.00

Ethica Ethiopia Banko Taratu *Washed Dbl Fermentation Filter*
Ethiopia Washed Double Fermentation Heirloom
Revolver
$18.35

Ethiopia - Banko Gotiti - Washed Process
Fully Washed Ethiopia Heirloom
Bold Bean Coffee Roasters
$22.00

Gerba Dogo Washed - Guji, Ethiopia
Ethiopia, Bule Hora, Guji Washed Heirloom
Solberg & Hansen
$23.69
Description
Origin: Ethiopia Region: Gedeb,Gedeo Station: Banko Taratu Altitude: 2050 - 2300 masl Variety: Heirloom Crop: Picked in Oct.-Dec.2025 / Arrived in Jul.2026 Process: Double Washed Notes:White floral,Apricot,Citrus,Earl grey tea About farm: Gedeb Woreda sits at the southernmost tip of the major traditional Yirgacheffe growing zone, and it is also the region with the highest planting altitude. Its average elevation exceeds 2,000 meters, well above the roughly 1,700 m average altitude of Yirgacheffe town. The coffee trees here are at a healthy age of 10–20 years old, presenting unparalleled advantages compared to the ageing coffee trees in other parts of Yirgacheffe. Built in 2020, the Guzguz Tatatu Wet Mill has an annual processing capacity of approximately 1,000 tons of fresh coffee cherries, yielding around 150 tons of green coffee. Similar to several well-known neighbouring micro-regions, coffees from the Tatatu Wet Mill showcase typical flavour profiles of citrus, rose floral notes and bright fruity acidity. This lot of Washed G1 is sourced from fully ripe coffee cherries harvested mid-season in the 24/25 crop year. After pulp removal, the cherries undergo 36 hours of washed fermentation in fermentation tanks. Once fermentation completes, the beans are laid out on raised drying beds for 15 days of sun drying. When the moisture content drops to approximately 12%, the coffee is stored in warehouses to rest. It will be transported to Addis Ababa for hulling shortly before export.
More from GOÛT & CO

Panama HiU Coffee -Finca Emporio Geisha Anaerobic natural #Popo23109
$8.92

Ethiopia Elto Coffee-Elora Heirloom Washed
$2.29

Panama HiU Coffee -Finca Emporio Geisha Anaerobic honey #Popo2198
$8.80

Kenya Gikira estate SL28&SL34&Ruiru11 &Batian Fully washed
$1.91

Ethiopia Bochesa 74158 Natural 2026 ToH#1
$2.80

Costa Rica Volcan Azul SL28 Fully washed
$2.29