BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Ethiopia - Banko Gotiti - Washed Process
USA|Bold Bean Coffee Roasters

Bold Bean Coffee Roasters

$22.00113gIn Stock

Ethiopia - Banko Gotiti - Washed Process

Ethiopia - Banko Gotiti - Washed Process is a Gedeb Woreda, Yirgacheffe Region, Gedeo Zone, Ethiopia, Fully Washed, Ethiopia Heirloom coffee from Bold Bean Coffee Roasters.

In stock 30+ days

Buy from Bold Bean Coffee Roasters

Details

Origin
Gedeb Woreda, Yirgacheffe Region, Gedeo Zone, Ethiopia
Process
Fully Washed
Variety
Ethiopia Heirloom
Producer
Small-holder producers - Banko Gotiti Washing Station
Available Sizes▾
  • 113g — $11.00 ($9.73/100g)
  • 283g — $22.00 ($7.77/100g)
  • 907g — $66.00 ($7.28/100g)
  • 2267g — $148.00 ($6.53/100g)

Description

Ethiopia Banko Gotiti Washed Process - Single-Origin Specialty Coffee – Bold Bean Coffee Roasters Skip to content FREE shipping on any order over $50 orders placed before 9am will be shipped the following business day. SHOP SHOP Shop Specialty Coffee Curated Collections Home Brewing Equipment Espresso Machines & Grinders The Florida Collection Merch Gift Card - Online Shop Only Gift Guide SUBSCRIBE SUBSCRIBE Save Through Subscription! Gift Subscriptions Coffee Drop Program MOBILE ORDERING ABOUT US WHOLESALE WHOLESALE Wholesale Services Commercial Equipment Sales and Service EDUCATION & EVENTS EDUCATION & EVENTS Brew Guides Classes and Events Blogs Coffee Stories Log in Country/region United States | USD $ Canada CAD $ United States USD $ Search SHOP Shop Specialty Coffee Curated Collections Home Brewing Equipment Espresso Machines & Grinders The Florida Collection Merch Gift Card - Online Shop Only Gift Guide SUBSCRIBE Save Through Subscription! Gift Subscriptions Coffee Drop Program MOBILE ORDERING ABOUT US WHOLESALE Wholesale Services Commercial Equipment Sales and Service EDUCATION & EVENTS Brew Guides Classes and Events Blogs Coffee Stories Country/region United States | USD $ Canada CAD $ United States USD $ Search Log in Cart Item added to your cart View cart Check out Continue shopping Skip to product information Open media 1 in modal Open media 2 in modal Open media 3 in modal 1 / of 3 Ethiopia - Banko Gotiti - Washed Process Ethiopia - Banko Gotiti - Washed Process Notes of ripe nectarine and fragrant jasmine are complemented by a sweet, pineapple-like brightness and an elegant, silky mouthfeel. Regular price $22.00 USD Regular price $0.00 USD Sale price $22.00 USD Sale Sold out Shipping calculated at checkout. Size 10 oz Variant sold out or unavailable 4 oz Variant sold out or unavailable 2 lb Variant sold out or unavailable 5 lb Variant sold out or unavailable Grind Size Whole Bean Variant sold out or unavailable French Press/Cold Brew Variant sold out or unavailable Filter Variant sold out or unavailable Espresso Variant sold out or unavailable Quantity Quantity ( 0 in cart) Decrease quantity for Ethiopia - Banko Gotiti - Washed Process Increase quantity for Ethiopia - Banko Gotiti - Washed Process Add to cart View full details Technical Information Producer: Small-holder producers - Banko Gotiti Washing Station Region: Gedeb Woreda, Yirgacheffe Region, Gedeo Zone, Ethiopia Harvest: November - January Varietal(s): Ethiopia Heirloom Process: Fully Washed Altitude: 2100 masl Sourcing Partner: Emba Coffee Agrton Gourmet Color: 102 (light) Roasters Cupping Score: 88 Coffee Story Banko Gotiti is a small coffee-growing community in Gedeb, at the southern end of Ethiopia’s Gedeo Zone. While coffees from this part of the country are commonly sold under the better-known name Yirgacheffe, Gedeb has developed a reputation of its own for exceptionally floral, high-elevation coffees with remarkable clarity and intensity. This lot was produced by approximately 763 smallholder farmers living around Banko Gotiti. Like much of southern Ethiopia, coffee here is grown on small garden plots alongside food crops and native shade trees. High elevations, consistent rainfall, and the region’s fertile red-brown soils create ideal conditions for coffee to mature slowly, contributing to the aromatic and complex character for which Gedeb is known. After harvest, ripe cherries are delivered to the Banko Gotiti washing station, where they are sorted, depulped, washed, and dried as parchment on raised African beds. Drying takes approximately 12–15 days. During that time, the coffee is regularly turned to encourage even drying and covered during the hottest part of the day, overnight, and whenever rain threatens. This slow, carefully managed process helps preserve the clean, transparent character that distinguishes the best washed coffees from the region. In the cup, Banko Gotiti is classic Gedeb: intensely floral and tea-like, with jasmine and bergamot aromatics followed by bright lemon citrus, ripe stone fruit, and honey-like sweetness. The body is silky and delicate, with crisp acidity and a clean, lingering black-tea finish. It’s an elegant expression of what makes washed coffees from southern Ethiopia so distinctive—floral, vibrant, sweet, and remarkably clear. Collapsible content Varietal Unlike most coffee varieties, Ethiopia Heirloom is not a single, defined cultivar. Instead, it is a broad term used to describe the thousands of genetically distinct coffee types that have evolved naturally across Ethiopia, the birthplace of Coffea arabica . Many of these varieties remain unnamed and unclassified, growing wild in forests or cultivated on small farms for generations. Because so many have yet to be fully studied, "Ethiopia Heirloom" serves as a practical shorthand for an extraordinary reservoir of coffee genetics rather than a specifi

About Bold Bean Coffee Roasters

Location
Florida, United States
Region
North America
Visit Bold Bean Coffee Roasters →