
Hai Coffee Roaster
Mangosteen Honey Blossom
Mangosteen Honey Blossom is a Rom Yen, Chiang Rai, Thailand x Ying Yang, YwaNgan, Myanmar x Kelloo Chelchele #1, Gedeb, Ethiopia, Washed x Natural, Yellow Catuai, Mixed Varieties, Bourbon coffee from Hai Coffee Roaster.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Rom Yen, Chiang Rai, Thailand x Ying Yang, YwaNgan, Myanmar x Kelloo Chelchele #1, Gedeb, Ethiopia
- Process
- Washed x Natural
- Variety
- Yellow Catuai, Mixed Varieties, Bourbon
Available Sizes▾
- 100g — $7.75 ($7.75/100g)
- 200g — $14.00 ($7.00/100g)
- 500g — $29.79 ($5.96/100g)
- 1000g — $52.13 ($5.21/100g)

Mangosteen Honey Blossom
Mangosteen Honey Blossom is a Rom Yen, Chiang Rai, Thailand x Ying Yang, YwaNgan, Myanmar x Kelloo Chelchele #1, Gedeb, Ethiopia, Washed x Natural, Yellow Catuai, Mixed Varieties, Bourbon coffee from Hai Coffee Roaster.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Rom Yen, Chiang Rai, Thailand x Ying Yang, YwaNgan, Myanmar x Kelloo Chelchele #1, Gedeb, Ethiopia
- Process
- Washed x Natural
- Variety
- Yellow Catuai, Mixed Varieties, Bourbon
Available Sizes
- 100g — $7.75 ($7.75/100g)
- 200g — $14.00 ($7.00/100g)
- 500g — $29.79 ($5.96/100g)
- 1000g — $52.13 ($5.21/100g)
Similar coffees across all roasters

Omni / Chaotic Honey
Ethiopia; Colombia Honey; Double Anaerobic Honey Heirloom; Pink Bourbon
Islet Coffee Lab
$37.99

ETHIOPIA - DIMTU HONEY
Guji Honey Wolichu, Kudhume, 74112 and 74110.
Memli Coffee Lab
$9.00

Ashenafi Getaneh: Red Honey
Gerse, Ethiopia Honey Heirloom/74110/74112/74114
Eight Ounce Coffee
$31.99

Ethiopia Guji
Guji Washed Heirloom
Kuma Coffee
$19.50

Disco Peach Connection
Sidamo, Ethiopia & Quindío, Colombia Honey Mosto Carbonic Maceration + Washed Caturra & Ethiopian Heirloom
Modcup Coffee
$30.00

Ethiopia: Halo Hartume
Gedeb, Ethiopia Washed JARC selections & Indigenous Landraces
Broadsheet Coffee
$23.75
Description
Mangosteen Honey Blossom Roast Profile: Medium Blend: Rom Yen, Chiang Rai, Thailand x Ying Yang, YwaNgan, Myanmar x Kelloo Chelchele #1, Gedeb, Ethiopia Varietal: Yellow Catuai, Mixed Varieties, Bourbon Process: Washed x Natural Taste Reference: Mangosteen, Peach, Forest Honey





