BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Hai Coffee Roaster

Hai Coffee Roaster is a specialty coffee roaster based in Thailand. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Hai Coffee Roaster.

Top origins
Thailand, Ethiopia, Kenya
Common processes
Washed, Washed x Natural, Natural
New in last 30 days
2 (10.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-17
Latest restock
2026-09-17

28 coffees in stock (31 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Saelee Chiang Rai Thailand

$8.04 · 100g · $8.04/100g

4 sizes
  • 100g — $8.04 ($8.04/100g)
  • 200g — $14.89 ($7.45/100g)
  • 500g — $29.49 ($5.90/100g)
  • 1000g — $53.62 ($5.36/100g)

Details

Origin
Huai Chompu, Chiang Rai, Thailand
Process
Washed
Variety
Bourbon (Ancient)
Producer
Saelee Collective
Namwan Thailand

$9.53 · 100g · $9.53/100g

4 sizes
  • 100g — $9.53 ($9.53/100g)
  • 200g — $17.58 ($8.79/100g)
  • 500g — $37.53 ($7.51/100g)
  • 1000g — $68.51 ($6.85/100g)

Details

Origin
Huai Nam Kuen, Chiang Rai, Thailand
Process
Natural
Variety
Typica, Bourbon, Catuai, Caturra
Pha Daeng Luang Thailand (Medium Roasted)

$10.72 · 200g · $5.36/100g

3 sizes
  • 200g — $10.72 ($5.36/100g)
  • 500g — $21.45 ($4.29/100g)
  • 1000g — $38.73 ($3.87/100g)

Details

Origin
Ban Pha Lang, Chiang Rai, Thailand
Process
Washed
Variety
Typica, Catimor, Catuai, Yellow Catuai, Caturra
AA Gichuka, Kenya

$9.53 · 100g · $9.53/100g

4 sizes
  • 100g — $9.53 ($9.53/100g)
  • 200g — $17.58 ($8.79/100g)
  • 500g — $37.53 ($7.51/100g)
  • 1000g — $68.51 ($6.85/100g)

Details

Origin
Kiambu County, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru11, Batien
Por Krai (Geisha) Thailand

$17.58 · 100g · $17.58/100g

Details

Origin
Mae Ton Luang, Chiang Mai, Thailand
Process
Washed
Variety
Geisha
Rom Yen, Thailand (Medium Roast)

$10.72 · 200g · $5.36/100g

3 sizes
  • 200g — $10.72 ($5.36/100g)
  • 500g — $21.45 ($4.29/100g)
  • 1000g — $38.73 ($3.87/100g)

Details

Origin
Chiang Rai, Thailand
Process
Washed
Variety
Typica, Catimor, Catuai, Yellow Catuai, Caturra
Buena Vista #2 Honduras (Medium Roast)

$15.79 · 200g · $7.89/100g

3 sizes
  • 200g — $15.79 ($7.89/100g)
  • 500g — $34.55 ($6.91/100g)
  • 1000g — $68.51 ($6.85/100g)

Details

Origin
Intibuca, Pozo Negro, Honduras
Process
Washed
Variety
Catuai
Producer
Hernan Gomez
La Parada #2 by Alberto Martinez, Colombia

$12.21 · 100g · $12.21/100g

4 sizes
  • 100g — $12.21 ($12.21/100g)
  • 200g — $22.34 ($11.17/100g)
  • 500g — $48.26 ($9.65/100g)
  • 1000g — $86.39 ($8.64/100g)

Details

Origin
Cuatro Vientos, Colombia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Geisha
Producer
Alberto Martinez
Tung Sed, Laos (Medium Roast)

$7.15 · 200g · $3.57/100g

3 sizes
  • 200g — $7.15 ($3.57/100g)
  • 500g — $14.30 ($2.86/100g)
  • 1000g — $25.02 ($2.50/100g)

Details

Origin
Paksong, Bolaven, Laos
Process
Washed
Variety
SJ133
Doi Tung by Man Thailand

$8.04 · 100g · $8.04/100g

4 sizes
  • 100g — $8.04 ($8.04/100g)
  • 200g — $14.89 ($7.45/100g)
  • 500g — $29.79 ($5.96/100g)
  • 1000g — $53.62 ($5.36/100g)

Details

Origin
Doitung Factory, Nan, Thailand
Process
Extended Ferment Honey
Variety
Red Bourbon
Producer
Doi Tung by Man
Doi Tung by Man Thailand (Medium Roast)

$14.89 · 200g · $7.45/100g

3 sizes
  • 200g — $14.89 ($7.45/100g)
  • 500g — $29.79 ($5.96/100g)
  • 1000g — $53.62 ($5.36/100g)

Details

Origin
Doitung Factory, Nan, Thailand
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
Doi Tung by Man
Don Eli Miramar (Geisha) Tarrazú Costa Rica

$17.58

Details

Origin
Montero Family, Costa Rica
Process
Honey
Variety
Geisha
Producer
Montero Family
Caballero Collective #1, Honduras (Medium Roast)

$17.58 · 200g · $8.79/100g

3 sizes
  • 200g — $17.58 ($8.79/100g)
  • 500g — $37.53 ($7.51/100g)
  • 1000g — $68.51 ($6.85/100g)

Details

Origin
Chinacla, Honduras
Process
Washed
Variety
Catuai
Chocolate Milkshake

$5.96 · 100g · $5.96/100g

4 sizes
  • 100g — $5.96 ($5.96/100g)
  • 200g — $8.94 ($4.47/100g)
  • 500g — $17.87 ($3.57/100g)
  • 1000g — $35.75 ($3.57/100g)

Details

Origin
Paksong, Bolaven, Laos
Process
Washed
Variety
SJ133
Magma by Dinesh Kumar, Panama

$17.58 · 100g · $17.58/100g

Details

Origin
CORDILLERA, PANAMA
Process
NATURAL
Variety
GEISHA
Producer
Dinesh Kumar
El Romerillo By Edar Troyes (Geisha) Peru

$17.58 · 100g · $17.58/100g

Details

Origin
Cajamarca, Peru
Process
Natural
Variety
Geisha
Caballero JR #2, Honduras (Medium Roast)

$17.58 · 200g · $8.79/100g

3 sizes
  • 200g — $17.58 ($8.79/100g)
  • 500g — $37.53 ($7.51/100g)
  • 1000g — $68.51 ($6.85/100g)

Details

Origin
Chinacla, Honduras
Process
Natural
Variety
Catuai
Kelloo Chelchele #1, Ethiopia

$9.53 · 100g · $9.53/100g

4 sizes
  • 100g — $9.53 ($9.53/100g)
  • 200g — $17.58 ($8.79/100g)
  • 500g — $37.53 ($7.51/100g)
  • 1000g — $68.51 ($6.85/100g)

Details

Origin
Gedeb, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Mangosteen Honey Blossom

$7.75 · 100g · $7.75/100g

4 sizes
  • 100g — $7.75 ($7.75/100g)
  • 200g — $14.00 ($7.00/100g)
  • 500g — $29.79 ($5.96/100g)
  • 1000g — $52.13 ($5.21/100g)

Details

Origin
Rom Yen, Chiang Rai, Thailand x Ying Yang, YwaNgan, Myanmar x Kelloo Chelchele #1, Gedeb, Ethiopia
Process
Washed x Natural
Variety
Yellow Catuai, Mixed Varieties, Bourbon
Cantaloupe Lime Granita

$7.15 · 100g · $7.15/100g

4 sizes
  • 100g — $7.15 ($7.15/100g)
  • 200g — $13.70 ($6.85/100g)
  • 500g — $23.83 ($4.77/100g)
  • 1000g — $44.68 ($4.47/100g)

Details

Origin
Rom Yen, Chiang Rai, Thailand X Diima Shantawene #6, Bensa, Ethiopia X Ying Yang, Ywangan, Myanmar
Process
Washed x Natural
Variety
Yellow Catuai, Yellow Catimor, Heirloom
Citrusy Floral Tea

$6.55 · 100g · $6.55/100g

4 sizes
  • 100g — $6.55 ($6.55/100g)
  • 200g — $12.21 ($6.11/100g)
  • 500g — $24.43 ($4.89/100g)
  • 1000g — $52.43 ($5.24/100g)

Details

Origin
Rom Yen, Chiang Rai, Thailand x Biftu Gudina #7, Agaro, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Mixed Varieties, Heirloom
Cranberry Crème Brûlée

$7.45 · 100g · $7.45/100g

4 sizes
  • 100g — $7.45 ($7.45/100g)
  • 200g — $14.00 ($7.00/100g)
  • 500g — $28.00 ($5.60/100g)
  • 1000g — $56.00 ($5.60/100g)

Details

Origin
Rom Yen, Chiang Rai, Thailand x Doi Tung by Man, Nan, Thailand x Kiamugumo AA, Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
Mixed Varieties, SL28, SL34, Ruiru11, Batien
Fig Dragofruit Sundae

$8.04 · 100g · $8.04/100g

4 sizes
  • 100g — $8.04 ($8.04/100g)
  • 200g — $14.30 ($7.15/100g)
  • 500g — $32.17 ($6.43/100g)
  • 1000g — $56.30 ($5.63/100g)

Details

Origin
Rom Yen, Chiang Rai, Thailand x Pyin Oo Lwin, Mandalay, Myanmar x Las Brisas #1, Vereda El Cavildo, Colombia
Process
Washed x Anaerobic Natural
Variety
Yellow Catuai, Heirloom, Pink Bourbon
Okinawa Black Sugar

$4.77 · 100g · $4.77/100g

4 sizes
  • 100g — $4.77 ($4.77/100g)
  • 200g — $8.34 ($4.17/100g)
  • 500g — $16.68 ($3.34/100g)
  • 1000g — $33.36 ($3.34/100g)

Details

Origin
Paksong, Bolaven, Laos x Pha Daeng Luang, Chiang Rai, Thailand
Process
Washed
Variety
SJ133, Mixed Varieties
Pineapple Fruit Cake

$7.00 · 100g · $7.00/100g

4 sizes
  • 100g — $7.00 ($7.00/100g)
  • 200g — $13.11 ($6.55/100g)
  • 500g — $26.21 ($5.24/100g)
  • 1000g — $52.43 ($5.24/100g)

Details

Origin
Rom Yen, Chiang Rai, Thailand x Cherdpong Village, Chiang Rai, Thailand x Doi Tung by Man, Nan, Thailand
Process
Washed x Natural
Variety
Red Bourbon, Mixed Varieties
Pistachio Chocolate Chips

$5.96 · 100g · $5.96/100g

4 sizes
  • 100g — $5.96 ($5.96/100g)
  • 200g — $8.94 ($4.47/100g)
  • 500g — $17.87 ($3.57/100g)
  • 1000g — $35.75 ($3.57/100g)

Details

Origin
Paksong, Bolaven, Laos x Pha Daeng Luang, Chiang Rai, Thailand
Process
Washed
Variety
SJ133, Mixed Varieties
Pomelo Honey Toast

$8.04 · 100g · $8.04/100g

4 sizes
  • 100g — $8.04 ($8.04/100g)
  • 200g — $14.30 ($7.15/100g)
  • 500g — $61.96 ($12.39/100g)
  • 1000g — $56.30 ($5.63/100g)

Details

Origin
Pb Kariani #029, Murang’a, Kenya X Doi Tung By Man, Nan, Thailand X Tung Sed, Pak Song, Laos
Process
Washed
Variety
Red Bourbon, Sl-28, Sl-34, Ruiru11, Batien,SJ133
Plaifah, Thailand

$9.53 · 100g · $9.53/100g

4 sizes
  • 100g — $9.53 ($9.53/100g)
  • 200g — $17.58 ($8.79/100g)
  • 500g — $37.53 ($7.51/100g)
  • 1000g — $68.51 ($6.85/100g)

Details

Origin
Maneepruek Village, Nan, Thailand
Process
Honey