
Hai Coffee Roaster
Pomelo Honey Toast
Pomelo Honey Toast is a Pb Kariani #029, Murang’a, Kenya X Doi Tung By Man, Nan, Thailand X Tung Sed, Pak Song, Laos, Washed, Red Bourbon, Sl-28, Sl-34, Ruiru11, Batien,SJ133 coffee from Hai Coffee Roaster.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Pb Kariani #029, Murang’a, Kenya X Doi Tung By Man, Nan, Thailand X Tung Sed, Pak Song, Laos
- Process
- Washed
- Variety
- Red Bourbon, Sl-28, Sl-34, Ruiru11, Batien,SJ133
Available Sizes▾
- 100g — $8.04 ($8.04/100g)
- 200g — $14.30 ($7.15/100g)
- 500g — $61.96 ($12.39/100g)
- 1000g — $56.30 ($5.63/100g)

Pomelo Honey Toast
Pomelo Honey Toast is a Pb Kariani #029, Murang’a, Kenya X Doi Tung By Man, Nan, Thailand X Tung Sed, Pak Song, Laos, Washed, Red Bourbon, Sl-28, Sl-34, Ruiru11, Batien,SJ133 coffee from Hai Coffee Roaster.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Pb Kariani #029, Murang’a, Kenya X Doi Tung By Man, Nan, Thailand X Tung Sed, Pak Song, Laos
- Process
- Washed
- Variety
- Red Bourbon, Sl-28, Sl-34, Ruiru11, Batien,SJ133
Available Sizes
- 100g — $8.04 ($8.04/100g)
- 200g — $14.30 ($7.15/100g)
- 500g — $61.96 ($12.39/100g)
- 1000g — $56.30 ($5.63/100g)
Similar coffees across all roasters

Light Roasted Ethiopia Anasora Honey
Ethiopia - Anasora Honey
Simple Kaffa
$21.88

Kona Bloom
100% Kona coffee
Big Island Coffee Roasters
$22.00

Lā Piha Makahiki Blend
Kona, Maui & Kaʻū Coffees and SL34. Washed and Yeast Inoculated Yellow Caturra, Red Bourbon
Big Island Coffee Roasters
$45.00
Description
Pomelo Honey Toaste Roast Profile: Medium Blend: Pb Kariani #029, Murang’a, Kenya X Doi Tung By Man, Nan, Thailand X Tung Sed, Pak Song, Laos Varietal: Red Bourbon, Sl-28, Sl-34, Ruiru11, Batien,SJ133 Process: Washed Taste Reference: Pomelo, Toasted Honey, Lemon Infused Water





