
Hai Coffee Roaster
Cranberry Crème Brûlée
Cranberry Crème Brûlée is a Rom Yen, Chiang Rai, Thailand x Doi Tung by Man, Nan, Thailand x Kiamugumo AA, Kirinyaga, Kenya, Washed, Mixed Varieties, SL28, SL34, Ruiru11, Batien coffee from Hai Coffee Roaster.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Rom Yen, Chiang Rai, Thailand x Doi Tung by Man, Nan, Thailand x Kiamugumo AA, Kirinyaga, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- Mixed Varieties, SL28, SL34, Ruiru11, Batien
Available Sizes▾
- 100g — $7.45 ($7.45/100g)
- 200g — $14.00 ($7.00/100g)
- 500g — $28.00 ($5.60/100g)
- 1000g — $56.00 ($5.60/100g)

Cranberry Crème Brûlée
Cranberry Crème Brûlée is a Rom Yen, Chiang Rai, Thailand x Doi Tung by Man, Nan, Thailand x Kiamugumo AA, Kirinyaga, Kenya, Washed, Mixed Varieties, SL28, SL34, Ruiru11, Batien coffee from Hai Coffee Roaster.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Rom Yen, Chiang Rai, Thailand x Doi Tung by Man, Nan, Thailand x Kiamugumo AA, Kirinyaga, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- Mixed Varieties, SL28, SL34, Ruiru11, Batien
Available Sizes
- 100g — $7.45 ($7.45/100g)
- 200g — $14.00 ($7.00/100g)
- 500g — $28.00 ($5.60/100g)
- 1000g — $56.00 ($5.60/100g)
Similar coffees across all roasters

Winter Blend
Natural, Washed
Origin Roasting
$11.66

Ratnagiri Estate
Bababudangiri, Western Ghats Anaerobic Natural Cauvery
Origin Roasting
$17.80

Kianderi
Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru 11 and Batian
Horsham Coffee Roaster
$18.22

Ruthagati AA
Nyeri County, Kenya Washed SL 28, SL34 and Ruiru
Roasticious
$25.35

Gachatha
Kenya, Nyeri Washed SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Tim Wendelboe
$20.00

Ethiopia: Hambela E.A. Decaf
Guji, Ethiopia Natural JARC Selections & Local Landraces
Broadsheet Coffee
$23.00
Description
Cranberry Crème Brûlée Roast Profile: Medium Blend: Rom Yen, Chiang Rai, Thailand x Doi Tung by Man, Nan, Thailand x Kiamugumo AA, Kirinyaga, Kenya Varietal: Mixed Varieties, SL28, SL34, Ruiru11, Batien Process: Washed Taste Reference: Cranberry, Caramel, Vanilla





