
Hai Coffee Roaster
Pineapple Fruit Cake
Pineapple Fruit Cake is a Rom Yen, Chiang Rai, Thailand x Cherdpong Village, Chiang Rai, Thailand x Doi Tung by Man, Nan, Thailand, Washed x Natural, Red Bourbon, Mixed Varieties coffee from Hai Coffee Roaster.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Rom Yen, Chiang Rai, Thailand x Cherdpong Village, Chiang Rai, Thailand x Doi Tung by Man, Nan, Thailand
- Process
- Washed x Natural
- Variety
- Red Bourbon, Mixed Varieties
Available Sizes▾
- 100g — $7.00 ($7.00/100g)
- 200g — $13.11 ($6.55/100g)
- 500g — $26.21 ($5.24/100g)
- 1000g — $52.43 ($5.24/100g)

Pineapple Fruit Cake
Pineapple Fruit Cake is a Rom Yen, Chiang Rai, Thailand x Cherdpong Village, Chiang Rai, Thailand x Doi Tung by Man, Nan, Thailand, Washed x Natural, Red Bourbon, Mixed Varieties coffee from Hai Coffee Roaster.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Rom Yen, Chiang Rai, Thailand x Cherdpong Village, Chiang Rai, Thailand x Doi Tung by Man, Nan, Thailand
- Process
- Washed x Natural
- Variety
- Red Bourbon, Mixed Varieties
Available Sizes
- 100g — $7.00 ($7.00/100g)
- 200g — $13.11 ($6.55/100g)
- 500g — $26.21 ($5.24/100g)
- 1000g — $52.43 ($5.24/100g)
Similar coffees across all roasters

Lā Piha Makahiki Blend
Kona, Maui & Kaʻū Coffees and SL34. Washed and Yeast Inoculated Yellow Caturra, Red Bourbon
Big Island Coffee Roasters
$45.00

Gahahe
Filter Washed Red Bourbon
Nomad
$23.95

COSTA RICAFinca La Esmeralda
Costa Rica Natural Central Valley
St. Ali
$19.69

Peru - La Mandarina
Peru, Colasay Washed Bourbon “de Colasay”
Exposure Therapy Coffee
$25.84

Takesi Catuai Blend
Bolivia Washed Yellow Catuai, Red Catuai
Monogram Coffee
$26.16
Description
Pineapple Fruits Cake Roast Profile: Medium Blend: Rom Yen, Chiang Rai, Thailand x Cherdpong Village, Chiang Rai, Thailand x Doi Tung by Man, Nan, Thailand Varietal: Red Bourbon, Mixed Varieties Process: Washed x Natural Taste Reference: Pineapple, Mulled Wine, Caramel





