BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Thailand Origin Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking from Thailand.

23 in stock5 roasters4/mo avg

Origin

Thailand

23 coffees

Price / 100g

$5.36 – $19.65

median $8.04 · 23 lots

Top regions

Chiang Rai, Nan, Chiang Mai

Common processes

Washed, Natural, Honey

Top varieties

Red Bourbon, Yellow Catuai, Typica

Just arrived

Last updated 2026-09-29

23 coffees from Thailand — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

JAROON SUNDA GESHA
USA|Newbery Street Coffee Roasters

$26.00 · 113g · $23.01/100g

Details

Origin
Khun Lao, Chiang Rai, Thailand
Process
Anaerobic Red Honey
Variety
Sunda Gesha (SCATH01 or Typica Sunda)
Producer
Jaroon Jaipin
Saelee Chiang Rai Thailand

$8.04 · 100g · $8.04/100g

4 sizes
  • 100g — $8.04 ($8.04/100g)
  • 200g — $14.89 ($7.45/100g)
  • 500g — $29.49 ($5.90/100g)
  • 1000g — $53.62 ($5.36/100g)

Details

Origin
Huai Chompu, Chiang Rai, Thailand
Process
Washed
Variety
Bourbon (Ancient)
Producer
Saelee Collective
Namwan Thailand

$9.53 · 100g · $9.53/100g

4 sizes
  • 100g — $9.53 ($9.53/100g)
  • 200g — $17.58 ($8.79/100g)
  • 500g — $37.53 ($7.51/100g)
  • 1000g — $68.51 ($6.85/100g)

Details

Origin
Huai Nam Kuen, Chiang Rai, Thailand
Process
Natural
Variety
Typica, Bourbon, Catuai, Caturra
Pha Daeng Luang Thailand (Medium Roasted)

$10.72 · 200g · $5.36/100g

3 sizes
  • 200g — $10.72 ($5.36/100g)
  • 500g — $21.45 ($4.29/100g)
  • 1000g — $38.73 ($3.87/100g)

Details

Origin
Ban Pha Lang, Chiang Rai, Thailand
Process
Washed
Variety
Typica, Catimor, Catuai, Yellow Catuai, Caturra
Por Krai (Geisha) Thailand

$17.58 · 100g · $17.58/100g

Details

Origin
Mae Ton Luang, Chiang Mai, Thailand
Process
Washed
Variety
Geisha
Rom Yen, Thailand (Medium Roast)

$10.72 · 200g · $5.36/100g

3 sizes
  • 200g — $10.72 ($5.36/100g)
  • 500g — $21.45 ($4.29/100g)
  • 1000g — $38.73 ($3.87/100g)

Details

Origin
Chiang Rai, Thailand
Process
Washed
Variety
Typica, Catimor, Catuai, Yellow Catuai, Caturra
JAROON KHUN LAO NATURAL
USA|Newbery Street Coffee Roasters

$26.00 · 227g · $11.45/100g

Details

Origin
Khun Lao, Chiang Rai, Thailand
Process
Natural
Variety
Mix varietal (Yellow Bourbon, Red Bourbon, Typica Catuai and Catimor)
Producer
Jaroon
Doi Tung by Man Thailand

$8.04 · 100g · $8.04/100g

4 sizes
  • 100g — $8.04 ($8.04/100g)
  • 200g — $14.89 ($7.45/100g)
  • 500g — $29.79 ($5.96/100g)
  • 1000g — $53.62 ($5.36/100g)

Details

Origin
Doitung Factory, Nan, Thailand
Process
Extended Ferment Honey
Variety
Red Bourbon
Producer
Doi Tung by Man
Doi Tung by Man Thailand (Medium Roast)

$14.89 · 200g · $7.45/100g

3 sizes
  • 200g — $14.89 ($7.45/100g)
  • 500g — $29.79 ($5.96/100g)
  • 1000g — $53.62 ($5.36/100g)

Details

Origin
Doitung Factory, Nan, Thailand
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
Doi Tung by Man
Mae Chedi
Netherlands|Shokunin Coffee

$20.48 · 250g · $8.19/100g

Details

Origin
Mae Chedi, Chiang Rai, Thailand
Process
Anaerobic natural
Variety
Chiang Mai (local Catimor – SL28 cross)
Mangosteen Honey Blossom

$7.75 · 100g · $7.75/100g

4 sizes
  • 100g — $7.75 ($7.75/100g)
  • 200g — $14.00 ($7.00/100g)
  • 500g — $29.79 ($5.96/100g)
  • 1000g — $52.13 ($5.21/100g)

Details

Origin
Rom Yen, Chiang Rai, Thailand x Ying Yang, YwaNgan, Myanmar x Kelloo Chelchele #1, Gedeb, Ethiopia
Process
Washed x Natural
Variety
Yellow Catuai, Mixed Varieties, Bourbon
Cantaloupe Lime Granita

$7.15 · 100g · $7.15/100g

4 sizes
  • 100g — $7.15 ($7.15/100g)
  • 200g — $13.70 ($6.85/100g)
  • 500g — $23.83 ($4.77/100g)
  • 1000g — $44.68 ($4.47/100g)

Details

Origin
Rom Yen, Chiang Rai, Thailand X Diima Shantawene #6, Bensa, Ethiopia X Ying Yang, Ywangan, Myanmar
Process
Washed x Natural
Variety
Yellow Catuai, Yellow Catimor, Heirloom
Citrusy Floral Tea

$6.55 · 100g · $6.55/100g

4 sizes
  • 100g — $6.55 ($6.55/100g)
  • 200g — $12.21 ($6.11/100g)
  • 500g — $24.43 ($4.89/100g)
  • 1000g — $52.43 ($5.24/100g)

Details

Origin
Rom Yen, Chiang Rai, Thailand x Biftu Gudina #7, Agaro, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Mixed Varieties, Heirloom
Cranberry Crème Brûlée

$7.45 · 100g · $7.45/100g

4 sizes
  • 100g — $7.45 ($7.45/100g)
  • 200g — $14.00 ($7.00/100g)
  • 500g — $28.00 ($5.60/100g)
  • 1000g — $56.00 ($5.60/100g)

Details

Origin
Rom Yen, Chiang Rai, Thailand x Doi Tung by Man, Nan, Thailand x Kiamugumo AA, Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
Mixed Varieties, SL28, SL34, Ruiru11, Batien
Fig Dragofruit Sundae

$8.04 · 100g · $8.04/100g

4 sizes
  • 100g — $8.04 ($8.04/100g)
  • 200g — $14.30 ($7.15/100g)
  • 500g — $32.17 ($6.43/100g)
  • 1000g — $56.30 ($5.63/100g)

Details

Origin
Rom Yen, Chiang Rai, Thailand x Pyin Oo Lwin, Mandalay, Myanmar x Las Brisas #1, Vereda El Cavildo, Colombia
Process
Washed x Anaerobic Natural
Variety
Yellow Catuai, Heirloom, Pink Bourbon
Okinawa Black Sugar

$4.77 · 100g · $4.77/100g

4 sizes
  • 100g — $4.77 ($4.77/100g)
  • 200g — $8.34 ($4.17/100g)
  • 500g — $16.68 ($3.34/100g)
  • 1000g — $33.36 ($3.34/100g)

Details

Origin
Paksong, Bolaven, Laos x Pha Daeng Luang, Chiang Rai, Thailand
Process
Washed
Variety
SJ133, Mixed Varieties
Pineapple Fruit Cake

$7.00 · 100g · $7.00/100g

4 sizes
  • 100g — $7.00 ($7.00/100g)
  • 200g — $13.11 ($6.55/100g)
  • 500g — $26.21 ($5.24/100g)
  • 1000g — $52.43 ($5.24/100g)

Details

Origin
Rom Yen, Chiang Rai, Thailand x Cherdpong Village, Chiang Rai, Thailand x Doi Tung by Man, Nan, Thailand
Process
Washed x Natural
Variety
Red Bourbon, Mixed Varieties
Pistachio Chocolate Chips

$5.96 · 100g · $5.96/100g

4 sizes
  • 100g — $5.96 ($5.96/100g)
  • 200g — $8.94 ($4.47/100g)
  • 500g — $17.87 ($3.57/100g)
  • 1000g — $35.75 ($3.57/100g)

Details

Origin
Paksong, Bolaven, Laos x Pha Daeng Luang, Chiang Rai, Thailand
Process
Washed
Variety
SJ133, Mixed Varieties
Pomelo Honey Toast

$8.04 · 100g · $8.04/100g

4 sizes
  • 100g — $8.04 ($8.04/100g)
  • 200g — $14.30 ($7.15/100g)
  • 500g — $61.96 ($12.39/100g)
  • 1000g — $56.30 ($5.63/100g)

Details

Origin
Pb Kariani #029, Murang’a, Kenya X Doi Tung By Man, Nan, Thailand X Tung Sed, Pak Song, Laos
Process
Washed
Variety
Red Bourbon, Sl-28, Sl-34, Ruiru11, Batien,SJ133
Plaifah, Thailand

$9.53 · 100g · $9.53/100g

4 sizes
  • 100g — $9.53 ($9.53/100g)
  • 200g — $17.58 ($8.79/100g)
  • 500g — $37.53 ($7.51/100g)
  • 1000g — $68.51 ($6.85/100g)

Details

Origin
Maneepruek Village, Nan, Thailand
Process
Honey
● 【送料無料】 タイ ソフト コーヒー COE 2025 #14th Thailand SOFT coffee Catuai Natural
Japan|Takamura Coffee Roasters

$21.04 · 100g · $21.04/100g

3 sizes
  • 100g — $21.04 ($21.04/100g)
  • 250g — $42.07 ($16.83/100g)
  • 500g — $73.62 ($14.72/100g)

Details

Origin
Kingdom of Thailand(タイランド)
Process
Natural
Variety
Catuai(カトゥアイ)
Producer
Sukanya Wanjhai(スカンヤー・ワンチャイ)
DOI PANGKHON LACTIC NATURAL
USA|Newbery Street Coffee Roasters

$26.00 · 227g · $11.45/100g

Details

Origin
Doi Pangkhon, Chiang Rai, Thailand
Process
Lactic Acid Bacteria Natural (Lactobacillus) | Funky Level
Variety
Chiang Mai, Typica and SJ133
Producer
Merlaeku Family x Beanspire