Hatch Crafted Coffee
Bomb Devil
Bomb Devil is a specialty coffee from Hatch Crafted Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 300g — $23.30 ($7.77/100g)
- 2000g — $130.59 ($6.53/100g)
Bomb Devil
Bomb Devil is a specialty coffee from Hatch Crafted Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 300g — $23.30 ($7.77/100g)
- 2000g — $130.59 ($6.53/100g)
Similar coffees across all roasters

Chocolate Berry
Rabbit Hole Roasters
$12.73

Cherry Ripe Blend
Washed / Natural / Co-Fermentation Caturra
Rose Coffee
$30.18

Chocolate Berry Espresso (1kg)
Guatemala/Rwanda, Blend Blend Multiple varieties
Eight Ounce Coffee
$69.99

Dead Reckoning
Corvus Coffee
$15.00

Major Monuments Espresso
South America Blend Washed/Natural
Go Get Em Tiger
$22.00

Chocolate Berry Espresso
Guatemala/Rwanda, Blend Blend Multiple varieties
Eight Ounce Coffee
$19.99
Description
Bomb Devil pulled the pin and delivered the coffee to die for. "Boom!" It is a blend built on contrasting processes—a natural and a washed—chosen not to balance each other out, but to push each other further. The result is a cup with full fruit intensity and enough structure to hold its shape under pressure. The Cafe Granja La Esperanza (CGLE) XO Natural anchors the blend in body and complexity. Extended anaerobic fermentation drives deep flavour like dark cherry and passionfruit with a dense raw cacao sweetness that extends into a long, wine-forward finish. The Equation Coffee Huila Washed provides the clean structure that keeps it coherent. Fully washed, it contributes measured acidity and a brightness that cuts through the natural's density without neutralizing it while maintaining clarity at high extraction. High flavour expression and clarity as espresso, with enough intensity and impact to express its character through milk. 300g/2kg Roast Profile: Medium-Light Roast Recommended Brew: Filter, Modern Espresso Flavour: Dark Cherry, Dark Plum, Chocolate
More from Hatch Crafted Coffee
Alo Coffee Murgo Yellow Honey
$25.41
Gachatha AB Washed
$23.30
Santamaria Estate Geisha Natural L58
$48.00
El Paraiso Lychee Castillo
$22.59
Fredesvinda Estela Yellow Caturra Washed
$22.59
El Paraiso Pink Bourbon Washed
$24.71



