
Corvus Coffee
Dead Reckoning
Dead Reckoning is a specialty coffee from Corvus Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 226g — $15.00 ($6.64/100g)
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 907g — $52.00 ($5.73/100g)
- 2267g — $123.00 ($5.43/100g)

Dead Reckoning
Dead Reckoning is a specialty coffee from Corvus Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 226g — $15.00 ($6.64/100g)
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 907g — $52.00 ($5.73/100g)
- 2267g — $123.00 ($5.43/100g)
Similar coffees across all roasters

Chocolate Berry Espresso (1kg)
Guatemala/Rwanda, Blend Blend Multiple varieties
Eight Ounce Coffee
$69.99

Chocolate Berry Espresso
Guatemala/Rwanda, Blend Blend Multiple varieties
Eight Ounce Coffee
$19.99

Harmony - A Blend for Espresso
Color Roasters
$18.00

The Standard Espresso Blend
H&S
$19.00

Heavyweight Espresso
Esperanca, Popoyan & Laos, Brazil, Colombia & Laos Natural & Washed Mixed varietal
Axil Coffee Roasters
$16.00

Final Round
Mexico & Colombia Washed & Thermal Shock Natural Blend
BlendIn Coffee Club
$20.00
Description
Dead Reckoning is our main espresso blend. We combine coffees with depth of flavor and balance as well as vibrancy in the cup. We currently use a blend from Guatemalan coffee from La Maravilla as the chocolatey base. We then add Ethiopian natural and washed coffees for structured acidity and fruit-forward sweetness. The result is an approachable espresso which appeals to coffee connoisseurs and everyday drinkers alike. Components: 40% Ethiopia - Ayla Bombe - Natural 20% Colombia - Castellana - Washed 20% Peru - La Chota - Washed 20% Ethiopia - Shakiso Hadeso - Washed Tasting Notes: Dark Chocolate, Red Berries Espresso Parameter Recommendation: Dose: 18g +/- 0.2g Output: 40g-48g Time: 24s-32s Water temp: Just off boil (around 200° in Colorado)












