
Homeground Coffee Roasters
Banko Gotiti, Dega, Wolisho, Kurume & 74110 , Washed, Ethiopia
Banko Gotiti, Dega, Wolisho, Kurume & 74110 , Washed, Ethiopia is a Ethiopia, Wolisho, Dega coffee from Homeground Coffee Roasters.
In stock since:
Available Sizes▾
- 125g — $15.00 ($12.00/100g)
- 250g — $26.00 ($10.40/100g)
- 500g — $47.00 ($9.40/100g)

Banko Gotiti, Dega, Wolisho, Kurume & 74110 , Washed, Ethiopia
Banko Gotiti, Dega, Wolisho, Kurume & 74110 , Washed, Ethiopia is a Ethiopia, Wolisho, Dega coffee from Homeground Coffee Roasters.
In stock since:
Available Sizes
- 125g — $15.00 ($12.00/100g)
- 250g — $26.00 ($10.40/100g)
- 500g — $47.00 ($9.40/100g)
Description
This coffee just keeps unfolding, with lemongrass and white tea to open things up light and fragrant, before yellow peach sweetness rolls in with a bright lemon candy finish. The Banko Gotiti is delicate & radiant. This specialty coffee comes from the farm, Banko Gotiti, in Yirgacheffe, Ethiopia. It is a Dega, Wolisho, Kurume & 74110 varietal, washed processed, roasted in Singapore. Tasting Notes lemongrass, white tea, yellow peach, lemon candy
About Homeground Coffee Roasters
- Location
- Singapore
- Region
- Asia/Pacific
More from Homeground Coffee Roasters

My Liberica, Liberica, Honey, Malaysia #E
$79.00

Alasitas, Gesha, Coco Natural, Bolivia
$39.00

Burumani, SL28, SL34, Batian & Ruiru11, Natural, Kenya #E
$85.00

First Light
$20.00

Vanta
$18.00

Glow In The Dark
$16.00