
Homeground Coffee Roasters
La Esmeralda, Gesha, Natural, Colombia
La Esmeralda, Gesha, Natural, Colombia is a Colombia, Natural, Gesha coffee from Homeground Coffee Roasters.
In stock since:
Available Sizes▾
- 125g — $23.00 ($18.40/100g)
- 250g — $42.00 ($16.80/100g)
- 500g — $79.00 ($15.80/100g)

La Esmeralda, Gesha, Natural, Colombia
La Esmeralda, Gesha, Natural, Colombia is a Colombia, Natural, Gesha coffee from Homeground Coffee Roasters.
In stock since:
Available Sizes
- 125g — $23.00 ($18.40/100g)
- 250g — $42.00 ($16.80/100g)
- 500g — $79.00 ($15.80/100g)
Description
The coffee is fragrant and fruit-forward. Rose lifts things up front, then a wave of strawberry tanginess, watermelon and raspberry sweetness rolls through with lychee finish and a lingering blackberry depth. The La Esmeralda is extremely vivid & juicy. This specialty coffee comes from the farm, La Esmeralda, in Huila, Colombia. It is a Gesha varietal, natural processed, roasted in Singapore. Tasting Notes rose, strawberry, watermelon, raspberry, lychee, blackberry
About Homeground Coffee Roasters
- Location
- Singapore
- Region
- Asia/Pacific
More from Homeground Coffee Roasters

My Liberica, Liberica, Honey, Malaysia #E
$79.00

Alasitas, Gesha, Coco Natural, Bolivia
$39.00

Burumani, SL28, SL34, Batian & Ruiru11, Natural, Kenya #E
$85.00

First Light
$20.00

Vanta
$18.00

Glow In The Dark
$16.00