BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Dega Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Dega variety.

46 in stock32 roasters21/mo avg

Variety

Dega

46 coffees

Price / 100g

$6.10 – $10.78

median $8.44 · 44 lots

Top origins

Ethiopia, Brazil

Top processes

Washed, Natural, Honey

Just arrived

Last updated 2026-09-29

37 Dega variety coffees — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Idido
USA|Counter Culture Coffee

$26.00 · 340g · $7.65/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume, Wolisho, Dega, 74110, 74112, 74165, JARC Yirgacheffe Specialty varieties
Ethiopia Halo Beriti
USA|Idle Hands Roasting

$24.00 · 340g · $7.06/100g

2 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.05/100g)
  • 907g — $58.00 ($6.39/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Wolisho, Dega
Producer
Boledu Industrial - Abeyot Ageze and Mebrahtu Aynalem
Ethiopia - Raro
Belgium|Boo! Coffee Roasters
In StockEthiopiaUncommon

$19.00 · 250g · $7.60/100g

2 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $68.00 ($6.80/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Guji Zone (Uraga, Raro Boda Kebele)
Process
Washed
Variety
Wolisho, Dega, Kurume, 74110, 74112
Nensebo Refisa - Ethiopia Washed Wolisho & Dega
Canada|September

$24.00 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Ethiopia, Oromia
Process
Washed
Variety
Wolisho & Dega
Producer
SNAP
Ethiopia Banko Gotiti Espresso
Singapore|Nylon Coffee Roasters

$26.61 · 300g · $8.87/100g

2 sizes
  • 300g — $26.61 ($8.87/100g)
  • 1000g — $75.41 ($7.54/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Dega, Wolisho, Kurume, JARC 74110
Producer
Smallholder Cooperative members
Chelbesa | Ethiopia | Espresso
Ireland|Calendar Coffee

$20.00 · 250g · $8.00/100g

2 sizes
  • 250g — $20.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $63.00 ($6.30/100g)

Details

Origin
Gedeb, Gedeo
Process
Washed
Variety
Dega, Walisho & Heirloom
Producer
Chebesa washing station
Jejeba Habtamu Fikadu
USA|Elm Coffee Roasters

$24.50 · 283g · $8.66/100g

3 sizes
  • 283g — $24.50 ($8.66/100g)
  • 907g — $74.00 ($8.16/100g)
  • 2267g — $176.00 ($7.76/100g)

Details

Origin
Jejeba, Kuri Kebele, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume (74110, 74112), Dega, Wolisho
Producer
144 regional outgrowers (another word for farmers)
Ethiopia Gogogu Natural 200g
Japan|Coffee County

$17.21 · 200g · $8.61/100g

Details

Origin
Ethiopia - Gogogu, Uraga, Guji zone
Process
Natural
Variety
Local Variety Heirloom Kurume, Dega and Wolisho
Producer
Smallholder farmers of Gogogu village
Ethiopia Gogogu Natural 400g (200g×2)
Japan|Coffee County

$31.87 · 400g · $7.97/100g

Details

Origin
Ethiopia - Gogogu, Uraga, Guji zone
Process
Natural
Variety
Local Variety Heirloom Kurume, Dega and Wolisho
Producer
Smallholder farmers of Gogogu village
【 NEW】HALO -Wolisho & Dega- / Ethiopia
Japan|Aoma Coffee

$18.49 · 200g · $9.24/100g

2 sizes
  • 200g — $18.49 ($9.24/100g)
  • 500g — $41.56 ($8.31/100g)

Details

Origin
Halo, Gedeb, Gedeo, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Wolisho & Dega
Producer
765 smallholder producers【Halo Beriti washing station】
halo beriti
Germany|Neues Schwarz
In StockEthiopia

$13.54 · 250g · $5.42/100g

Details

Origin
Äthiopien, Yirgacheffe
Process
Natural
Variety
Wolisho, Dega
Producer
Abiyot Ageze
halo beriti
Germany|Neues Schwarz
In StockEthiopia

$13.54 · 250g · $5.42/100g

Details

Origin
Äthiopien, Yirgacheffe
Process
Natural
Variety
Wolisho, Dega
Producer
Abiyot Ageze
Chelbesa Danche
USA|Blanchard's Coffee

$21.33 · 340g · $6.27/100g

3 sizes
  • 340g — $21.33 ($6.27/100g)
  • 1133g — $62.75 ($5.54/100g)
  • 2267g — $125.50 ($5.54/100g)

Details

Origin
Gedeb
Process
Washed
Variety
Wolisha and Dega
Producer
Smallholder Farmers
Danche Habtamu Fikadu
USA|Elm Coffee Roasters

$26.50 · 283g · $9.36/100g

3 sizes
  • 283g — $26.50 ($9.36/100g)
  • 907g — $81.00 ($8.93/100g)
  • 2267g — $193.50 ($8.54/100g)

Details

Origin
Danche Kebele, Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume, Dega
Producer
160 smallholder regional farmers
Danche Chelbesa – Filter
Australia|Small Batch Roasting Co

$20.37 · 250g · $8.15/100g

2 sizes
  • 250g — $20.37 ($8.15/100g)
  • 1000g — $67.43 ($6.74/100g)

Details

Origin
Gedeb woreda, Gedeo Zone, Chelbesa Ethiopia
Variety
Dega & Wolisho varietals
Producer
over 460 local farmers
Ethiopia Halo Beriti
Netherlands|Rum Baba Coffeeroasters

$22.61 · 250g · $9.05/100g

2 sizes
  • 250g — $22.62 ($9.05/100g)
  • 1000g — $72.50 ($7.25/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
DEGA
Producer
Halo Beriti washing station
【NEW】Ethiopia Yrgacheffe Kochere Biloya
Japan|Glitch Coffee & Roasters

$15.00 · 150g · $10.00/100g

2 sizes
  • 150g — $15.00 ($10.00/100g)
  • 1000g — $87.00 ($8.70/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Fully Washed
Variety
Kurume, Dega, Wolisho
Producer
Altitude: 1950-2200m
Ethiopia - Chelchele Espresso
UK|Scenery Coffee

$25.20 · 200g · $12.60/100g

3 sizes
  • 200g — $25.20 ($12.60/100g)
  • 500g — $54.38 ($10.88/100g)
  • 1000g — $103.45 ($10.35/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Traditional Natural
Variety
Dega, Kurume, Wolisho, 74110, 74112, 74158
Producer
650 smallholder farmers, delivered via Tadesse Desta Business Group
Ethiopia Chelchele
USA|Verve Coffee Roasters

$27.00 · 340g · $7.94/100g

3 sizes
  • 340g — $27.00 ($7.94/100g)
  • 997g — $76.75 ($7.70/100g)
  • 2267g — $152.75 ($6.74/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume, Dega
Producer
Smallholder outgrowers in the Chelchele kebele
DECAF Ethiopia Guji Uraga Siko Natural
South Korea|Momos Coffee

$14.00 · 200g · $7.00/100g

3 sizes
  • 200g — $14.00 ($7.00/100g)
  • 500g — $27.00 ($5.40/100g)
  • 1000g — $50.00 ($5.00/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Guji Uraga Siko
Process
Natural Swiss Water Decafed
Variety
Dega, Kurume
Producer
Alemayehu Sali
Ethiopia Chelbesa
Singapore|Nylon Coffee Roasters

$21.52 · 200g · $10.76/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Wolisho & Dega
Producer
Various Smallholder Producers
ETHIOPIA Elto Arbegona Washed WX
Sweden|Coffea Circulor

$25.03 · 250g · $10.01/100g

2 sizes
  • 250g — $25.03 ($10.01/100g)
  • 1000g — $95.58 ($9.56/100g)

Details

Origin
Gedeo, Gedeb, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Wolisho, Dega
Producer
Smallholders
Ethiopia Habtamu Fikadu
USA|Heart

$23.00 · 226g · $10.18/100g

4 sizes
  • 226g — $23.00 ($10.18/100g)
  • 297g — $28.00 ($9.43/100g)
  • 453g — $38.00 ($8.39/100g)
  • 2267g — $182.00 ($8.03/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Danche
Process
Fully washed
Variety
Kurume and Dega
Ethiopia Halo Beriti
Netherlands|Rum Baba Coffeeroasters

$22.61 · 250g · $9.05/100g

2 sizes
  • 250g — $22.62 ($9.05/100g)
  • 1000g — $72.50 ($7.25/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
DEGA
Producer
Halo Beriti washing station
Madegi
UK|Workshop Coffee
In StockEthiopia

$21.00 · 250g · $8.40/100g

3 sizes
  • 250g — $21.00 ($8.40/100g)
  • 500g — $41.00 ($8.20/100g)
  • 1000g — $65.00 ($6.50/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Wolisho, Dega & Kurume
Producer
Snap Coffee, Various Washing Stations
Ethiopia, Tagel Alemayehu, Hambela
USA|Sightglass Coffee

$27.50 · 340g · $8.09/100g

3 sizes
  • 340g — $27.50 ($8.09/100g)
  • 907g — $69.75 ($7.69/100g)
  • 2267g — $165.00 ($7.28/100g)

Details

Origin
Hambela, Guji, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Dega and Kurume
Hambella Washed
UK|Horsham Coffee Roaster

$19.23 · 250g · $7.69/100g

2 sizes
  • 250g — $19.23 ($7.69/100g)
  • 1000g — $63.66 ($6.37/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Dega, Kudhume, Wolisho
Hambella, Ethiopia - Filter
UK|Machina Coffee

$19.89 · 250g · $7.96/100g

2 sizes
  • 250g — $19.89 ($7.96/100g)
  • 1000g — $63.66 ($6.37/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Dega, Kudhume, Wolisho
Producer
Hambella
120 Hz Espresso
Germany|19 Grams

$17.00 · 250g · $6.80/100g

2 sizes
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 1000g — $63.00 ($6.30/100g)

Details

Origin
Brasilien, Äthiopien
Process
Natural, Washed
Variety
Catuaí Amarelo / lokale Landrassen (Wolisho, Dega, Kurume)
Producer
Veloso Brasilien, Koke Washing Station
Chelbesa - Ethiopia, Gedeb
Sweden|Morgon Coffee Roasters

$21.00 · 250g · $8.40/100g

3 sizes
  • 250g — $21.00 ($8.40/100g)
  • 500g — $39.00 ($7.80/100g)
  • 1000g — $74.00 ($7.40/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Gedeb
Process
Washed
Variety
Dega & Wolisho
Washed Secret Sauce
Canada|Escape Coffee

$19.77 · 300g · $6.35/100g

2 sizes
  • 300g — $19.06 ($6.35/100g)
  • 900g — $51.53 ($5.72/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume, Dega
Producer
Habtamu Fikadu
Wild At Heart - perfect Espresso
Germany|19 Grams

$14.00 · 250g · $5.60/100g

3 sizes
  • 250g — $14.00 ($5.60/100g)
  • 1000g — $49.00 ($4.90/100g)
  • 3000g — $136.00 ($4.53/100g)

Details

Origin
Äthiopien / Brasilien
Process
Natural
Variety
Wolisho, Dega / Gelber Bourbon
Producer
~600 Farmer (Danche, Negusse Debela) / Familie Pereira (Fazenda Sertão)
NUDIST BLEND, NATURAL ESPRESSO BLEND
Germany|Man versus Machine

$15.82 · 250g · $6.33/100g

2 sizes
  • 250g — $15.82 ($6.33/100g)
  • 1000g — $53.36 ($5.34/100g)

Details

Origin
Brazil, Minas Gerais / Ethiopia, Gedeo
Process
Natural
Variety
Red Catuai / Wolisho, Dega
Chelbesa
Canada|CoolBeans
Chelbesa

WEEKENDERS COFFEE (Sold by CoolBeans)

In StockEthiopia

$23.00 · 200g · $11.50/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Dega, Wolisho
Mengeshe Gumi
Canada|Rabbit Hole Roasters

$14.82 · 250g · $5.93/100g

3 sizes
  • 250g — $14.82 ($5.93/100g)
  • 1000g — $43.77 ($4.38/100g)
  • 2000g — $94.59 ($4.73/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Variety
Kurume, Dega, Wolisho
Danche
UK|Workshop Coffee
In StockEthiopia

$25.00 · 250g · $10.00/100g

3 sizes
  • 250g — $25.00 ($10.00/100g)
  • 500g — $49.00 ($9.80/100g)
  • 1000g — $74.00 ($7.40/100g)

Details

Origin
Chelbesa, Gedeo, SNNPR, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Wolisho, Dega & Kurume
Producer
600 smallholders in Chelbesa
Ethiopia Koke - Honey Process
USA|Presta Coffee

$24.00 · 283g · $8.48/100g

3 sizes
  • 283g — $24.00 ($8.48/100g)
  • 907g — $67.00 ($7.39/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Yirgacheffe
Process
Honey
Variety
Kurume, Dega, Wolisho
Producer
Smallholder Farms