BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Homeground Coffee Roasters

Homeground Coffee Roasters is a specialty coffee roaster based in Singapore. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Homeground Coffee Roasters.

Top origins
Ethiopia, Colombia, Kenya
Common processes
Natural, SL34, Anaerobic Natural
New in last 30 days
6 (4.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-06
Latest restock
2026-09-09

8 coffees in stock (29 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

My Liberica, Liberica, Honey, Malaysia
Singapore|Homeground Coffee Roasters

$13.00 · 125g · $10.40/100g

3 sizes
  • 125g — $13.00 ($10.40/100g)
  • 250g — $23.00 ($9.20/100g)
  • 500g — $42.00 ($8.40/100g)

Details

Origin
Malaysia
Process
Honey
Variety
Liberica
Producer
My Liberica
My Liberica, Liberica, Honey, Malaysia #E
Singapore|Homeground Coffee Roasters

$79.00 · 1000g · $7.90/100g

3 sizes
  • 250g — $23.00 ($9.20/100g)
  • 500g — $42.00 ($8.40/100g)
  • 1000g — $79.00 ($7.90/100g)

Details

Origin
Malaysia
Process
Honey
Variety
Liberica
Producer
My Liberica
Alasitas, Gesha, Coco Natural, Bolivia
Singapore|Homeground Coffee Roasters

$39.00 · 100g · $39.00/100g

Details

Origin
Bolivia
Process
Coco Natural
Variety
Gesha
Producer
Alasitas
Mung'aria, SL28, SL34, Batian & Ruiru11, Natural, Kenya
Singapore|Homeground Coffee Roasters

$16.00 · 125g · $12.80/100g

3 sizes
  • 125g — $16.00 ($12.80/100g)
  • 250g — $28.00 ($11.20/100g)
  • 500g — $50.00 ($10.00/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
SL34
Variety
SL28
Producer
Mung'aria
Burumani, SL28, SL34, Batian & Ruiru11, Natural, Kenya #E
Singapore|Homeground Coffee Roasters

$85.00 · 1000g · $8.50/100g

3 sizes
  • 250g — $25.00 ($10.00/100g)
  • 500g — $44.00 ($8.80/100g)
  • 1000g — $85.00 ($8.50/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
SL34
Variety
SL28
Producer
Burumani
First Light
Singapore|Homeground Coffee Roasters

$20.00 · 250g · $8.00/100g

3 sizes
  • 250g — $20.00 ($8.00/100g)
  • 500g — $37.00 ($7.40/100g)
  • 1000g — $70.00 ($7.00/100g)

Details

Producer
First Light
Vanta
Singapore|Homeground Coffee Roasters

$18.00 · 250g · $7.20/100g

4 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 350g — $3.00 ($0.86/100g)
  • 500g — $32.00 ($6.40/100g)
  • 1000g — $52.00 ($5.20/100g)

Details

Producer
Vanta
Glow In The Dark
Singapore|Homeground Coffee Roasters

$16.00 · 250g · $6.40/100g

4 sizes
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 350g — $3.00 ($0.86/100g)
  • 500g — $29.00 ($5.80/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)

Details

Producer
Glow In The Dark