
Huckleberry Roasters
Mexico Familia Cifuentes
Mexico Familia Cifuentes is a Mexico, Washed coffee from Huckleberry Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 340g — $23.00 ($6.76/100g)
- 907g — $50.00 ($5.51/100g)
- 2267g — $120.00 ($5.29/100g)

Mexico Familia Cifuentes
Mexico Familia Cifuentes is a Mexico, Washed coffee from Huckleberry Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 340g — $23.00 ($6.76/100g)
- 907g — $50.00 ($5.51/100g)
- 2267g — $120.00 ($5.29/100g)
Similar coffees to this Mexico Washed

MEXICO BELLA VISTA WOMEN'S GROUP
Mexico Washed
Andytown Coffee Roasters
$15.75

WOMEN'S GROUP BELLA VISTA - Chiapas, Mexico (washed process)
Chiapas, Mexico Washed
Mother Tongue Coffee
$25.00

Mexico - Alfonso Lopez - Washed Garnica
Mexico, Chiapas (Tenejapa) Washed Garnica
Presta Coffee
$26.00

Cipres
Chiapas, Mexico Washed Caturra, Typica, Marsellesa
East Pole Coffee Co.
$25.50

Bella Vista Mayan Harvest Women's Group, Mexico
Little Waves Coffee Roasters
$20.75
![Mexico - SIPRO FW [25/26]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0779/1961/7334/files/mexico_sipro_fw_2026_shopify.png?v=1789989757)
Mexico - SIPRO FW [25/26]
Mexico Traditional Washed Caturra/Mundo Novo.
Scenery Coffee
$17.24
Description
We’re kicking off Mexico and Central America season with something new - a new Mexican (not New Mexican) coffee from the Cifuentes family in Chiapas! Rosalba Cifuentes grew up producing coffee in the Bella Vista area of Chiapas, Mexico, and has established herself as a leader in the area’s coffee community. Several years ago she founded Mayan Harvest, a social enterprise focused on helping smallholder farmers in the area improve practices and access better markets. Rosalba and her extended family also farm coffee themselves, and Huck is excited to roast this gem of a washed coffee from the collective family. Rosalba, Eugenio, Froilan, Otoniel and Omar each own separate plots in Bella Vista, farming and processing separately, but pooling the coffee after it has dried. We’re excited for Mexican and Central American coffee season, and the Cifuentes’ coffee hits with both approachability and fruity nuance. We’re tasting pancakes and syrup, plus dried fruits and orange slice candy, and we’re looking forward to sipping on this coffee for the next few months! *** For roasting schedule, shipping, receiving & additional information, please visit out Frequently Asked Questions . And, for a primer on coffee processing, check out our Processing Basics Guide. *** Origin: Mexico Producer: Cifuentes Family Process: Washed
About Huckleberry Roasters
- Location
- Colorado, United States
- Region
- North America
More from Huckleberry Roasters

Uganda Sipi Falls Natural
$25.00

Guatemala Atitlán Aprocafé
$25.00

AWARD TOUR: Colombia Israel Hernandez Gesha
$37.00

Guatemala Don Zabala Microlot
$26.00

Kenya Mungaria
$25.00

Ethiopia Danche
$26.00








