BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Huckleberry Roasters

Huckleberry Roasters is a specialty coffee roaster based in Colorado, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Huckleberry Roasters.

Top origins
Peru, Guatemala, India
Common processes
Washed, Washed, Natural, Natural
New in last 30 days
4 (3.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-24
Latest restock
2026-08-13

19 coffees in stock (27 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Uganda Sipi Falls Natural
USA|Huckleberry Roasters

$25.00 · 340g · $7.35/100g

3 sizes
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 907g — $54.00 ($5.95/100g)
  • 2267g — $120.00 ($5.29/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Natural
Variety
SL-28
Producer
Sipi Falls Wet Mill
Guatemala Atitlán Aprocafé
USA|Huckleberry Roasters

$25.00 · 340g · $7.35/100g

3 sizes
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 907g — $54.00 ($5.95/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Producer
Aprocafé Atitlán Growers Association
AWARD TOUR: Colombia Israel Hernandez Gesha
USA|Huckleberry Roasters

$37.00 · 226g · $16.37/100g

2 sizes
  • 226g — $37.00 ($16.37/100g)
  • 907g — $104.00 ($11.47/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Israel Hernandez
Guatemala Don Zabala Microlot
USA|Huckleberry Roasters

$26.00 · 340g · $7.65/100g

3 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 907g — $56.00 ($6.17/100g)
  • 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Producer
Carlos Zabala - Aprocafé Member Farmer
Kenya Mungaria
USA|Huckleberry Roasters

$25.00 · 340g · $7.35/100g

3 sizes
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 907g — $54.00 ($5.95/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28
Producer
Aguthi Farmers Cooperative Society, Mungaria Factory
Ethiopia Danche
USA|Huckleberry Roasters

$26.00 · 340g · $7.65/100g

3 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 907g — $56.00 ($6.17/100g)
  • 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Producer
Smallholder Farmers, Danche Washing Station, Snap Specialty Coffee
Sound & Vision Blend
USA|Huckleberry Roasters

$19.00 · 340g · $5.59/100g

3 sizes
  • 340g — $19.00 ($5.59/100g)
  • 907g — $42.00 ($4.63/100g)
  • 2267g — $100.00 ($4.41/100g)

Details

Origin
Latin America, East Africa
Process
Washed, Natural
Variety
Pink Bourbon
Nicaragua Amigos Mozonte
USA|Huckleberry Roasters

$23.00 · 340g · $6.76/100g

3 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 907g — $50.00 ($5.51/100g)
  • 2267g — $120.00 ($5.29/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Washed
Producer
Alberto Ramos, Finca Entre Rios, Manuel Rosales, Finca Puma Punku, Puma Coffee
Ethiopia Haro Beddame Natural
USA|Huckleberry Roasters

$26.00 · 340g · $7.65/100g

3 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 907g — $56.00 ($6.17/100g)
  • 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Producer
Smallholder Farmers, Haro Beddame Station
Mexico Familia Cifuentes
USA|Huckleberry Roasters

$23.00 · 340g · $6.76/100g

3 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 907g — $50.00 ($5.51/100g)
  • 2267g — $120.00 ($5.29/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Washed
Producer
Cifuentes Family
Blue Orchid Blend
USA|Huckleberry Roasters

$19.00 · 340g · $5.59/100g

3 sizes
  • 340g — $19.00 ($5.59/100g)
  • 907g — $42.00 ($4.63/100g)
  • 2267g — $100.00 ($4.41/100g)

Details

Origin
Latin America
Process
Washed
Civitas
USA|Huckleberry Roasters

$19.00 · 340g · $5.59/100g

3 sizes
  • 340g — $19.00 ($5.59/100g)
  • 907g — $42.00 ($4.63/100g)
  • 2267g — $100.00 ($4.41/100g)

Details

Origin
Latin America
Process
Washed, Natural
Phantom Limb Blend (Good Food Awards Winner!)
USA|Huckleberry Roasters

$22.00 · 340g · $6.47/100g

3 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $48.00 ($5.29/100g)
  • 2267g — $115.00 ($5.07/100g)

Details

Origin
East Africa
Process
Washed, Natural
Skeleton Key Decaf
USA|Huckleberry Roasters

$22.25 · 340g · $6.54/100g

3 sizes
  • 340g — $22.25 ($6.54/100g)
  • 907g — $48.50 ($5.35/100g)
  • 2267g — $116.25 ($5.13/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed, Sugarcane Decaf
Flores Belas
USA|Huckleberry Roasters

$18.50 · 340g · $5.44/100g

3 sizes
  • 340g — $18.50 ($5.44/100g)
  • 907g — $41.00 ($4.52/100g)
  • 2267g — $97.50 ($4.30/100g)

Details

Process
Washed
Producer
Brazil Cerrado Natural
Bom Senso Dark Roast
USA|Huckleberry Roasters

$18.00 · 340g · $5.29/100g

3 sizes
  • 340g — $18.00 ($5.29/100g)
  • 907g — $40.00 ($4.41/100g)
  • 2267g — $95.00 ($4.19/100g)

Details

Process
Washed
India Gundikhan Natural
USA|Huckleberry Roasters

$26.00 · 340g · $7.65/100g

3 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 907g — $56.00 ($6.17/100g)
  • 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Details

Origin
India
Process
Natural
Producer
Saif Ulla, Gundhikan Estate, KaadKappi Collective
India Gundikhan Washed
USA|Huckleberry Roasters

$25.00 · 340g · $7.35/100g

3 sizes
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 907g — $54.00 ($5.95/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
India
Process
Washed
Producer
Saif Ulla, Gundhikan Estate, KaadKappi Collective