BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Catimor - Washed - "Biyesheng" Yi Nian Yi Su Collective
USA|Hydrangea

Hydrangea

$17.50114gIn Stock

Catimor - Washed - "Biyesheng" Yi Nian Yi Su Collective

Catimor - Washed - "Biyesheng" Yi Nian Yi Su Collective is a Yi Nian Yi Su Collective, Dehong, Yunnan, China, Washed, Catimor coffee from Hydrangea.

In stock since:

Buy from Hydrangea

Details

Origin
Yi Nian Yi Su Collective, Dehong, Yunnan, China
Process
Washed
Variety
Catimor
Producer
Luo Yuan Chen
Available Sizes▾
  • 114g — $17.50 ($15.35/100g)
  • 227g — $22.00 ($9.69/100g)
  • 907g — $71.00 ($7.83/100g)
  • 2270g — $142.00 ($6.26/100g)

Description

Tastes Like: Pu'er, Goji, Granny Smith Origin: Yi Nian Yi Su Collective, Dehong, Yunnan, China Variety: Catimor Producer: Luo Yuan Chen Elevation: 1800 masl Process:  Washed Farm and Producer Yi Nian Yi Su is a young coffee collective dedicated to realizing dreams in coffee. Founded in 2019, the company has been deeply engaged in promoting Yunnan coffee. They optimize coffee processing, currently supplying over 40 tons of high-quality Yunnan specialty coffee beans annually to major domestic roasters and select overseas markets such as Thailand and the U.S. Their strategy revolves around "deeply cultivating Yunnan coffee," focusing on communication and exchange to refine their craft. Through participation in competitions, they gather insights and incorporate feedback into the development of their products. This process helps them understand market trends and consumer needs while maintaining the integrity of coffee flavors. They emphasize building a sustainable ecosystem from farm to cup, where each interaction contributes to the quality of the final product. The brand aspires to plant good seeds, grow good coffee, and deliver a great cup to consumers. They also aim to share knowledge and experiences gained through practical involvement in coffee cultivation and roasting. Variety Catimor describes a family of selections developed from Caturra and Timor Hybrid crosses. These coffees were bred for compact growth and resistance to coffee leaf rust. Because the name covers multiple selections, it does not describe one fixed cup profile. Processing In washed processing, the fruit pulp and remaining mucilage are removed before the coffee is dried. This approach often emphasizes a defined structure and separation of flavors, while fermentation and drying choices still influence the result.

About Hydrangea

Location
US
Region
North America
Visit Hydrangea →