BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Catimor Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Catimor variety.

82 in stock51 roasters17.7/mo avg

Variety

Catimor

82 coffees

Price / 100g

$5.00 – $11.53

median $6.63 · 78 lots

Top origins

Peru, China, Indonesia

Top processes

Washed, Natural, Decaf

Just arrived

Last updated 2026-09-29

72 Catimor variety coffees — page 1 of 2

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Decaf Peru Norandino Fair Trade Organic
USA|Equator Coffees

$21.00 · 340g · $6.18/100g

3 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $47.75 ($5.26/100g)
  • 2268g — $112.00 ($4.94/100g)

Details

Origin
Piura, Amazonas, Cajamarca, and San Martin, Peru
Process
Washed, Swiss Water Decaffeinated
Variety
Caturra, Bourbon, Catuai, Pache, Villa Sarchi, and Catimor
Producer
Cooperativa Agrícola de Servicios Múltiples Norandino
Guatamela - Huehuetenango
USA|SK Coffee

$27.00 · 340g · $7.94/100g

3 sizes
  • 340g — $27.00 ($7.94/100g)
  • 907g — $75.00 ($8.27/100g)
  • 2267g — $154.00 ($6.79/100g)

Details

Origin
Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Catimor, Maragogype, Pache
Producer
ACODIHUE Cooperative
Indonesia Kintamani
USA|Cat & Cloud

$28.41 · 283g · $10.04/100g

3 sizes
  • 283g — $28.41 ($10.04/100g)
  • 998g — $87.97 ($8.81/100g)
  • 2268g — $199.94 ($8.82/100g)

Details

Origin
Indonesia - Central Bali
Process
Natural
Variety
Bourbon, Typica, Catimor
Producer
Producers organized through Subak Abian
Peru - organic, fairtrade - washed process
USA|Curious Coffee

$23.50 · 285g · $8.25/100g

Details

Origin
Rodríguez de Mendoza, Amazonas, Peru
Process
Fully washed and dried in the sun
Variety
Bourbon, Catimor, Caturra, Pache and Typica
Producer
124 women members of Asociación de Productores Cafetaleros de la Cuenca del Rio Marañón (APROCCURMA)
Colombia Espresso DECAF
Poland|HAYB

$9.56 · 1000g · $0.96/100g

Details

Origin
Colombia - Cauca, Popayan
Process
Sugarcane (Decaf)
Variety
Castillo, Catimor, Typica, Caturra
Autumn Espresso - Cesar Delgado, Peru
Norway|Solberg & Hansen

$17.29 · 250g · $6.91/100g

2 sizes
  • 250g — $17.29 ($6.91/100g)
  • 1000g — $63.02 ($6.30/100g)

Details

Origin
Peru, Moyobamba, San Martin
Process
Washed
Variety
Catimor, Red Bourbon
Producer
Cesar Perez Delgado
Bali Kintamani Natural
USA|Equator Coffees

$26.00 · 340g · $7.65/100g

3 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 907g — $59.00 ($6.50/100g)
  • 2268g — $138.75 ($6.12/100g)

Details

Origin
Kintamani Highlands of Central Bali, Indonesia, Bali
Process
Natural
Variety
Bourbon, Typica, Catimor
Producer
Smallholder producers
Peru - Jaen & Cajamarca
USA|SK Coffee

$22.00 · 340g · $6.47/100g

3 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $72.00 ($7.94/100g)
  • 2267g — $125.00 ($5.51/100g)

Details

Origin
Jaén and Cajamarca
Process
Washed
Variety
Typica, Caturra, Mundo Novo, Catimor, Pache
Namballe, Peru
USA|Mae Coffee Roasters

$27.00 · 283g · $9.54/100g

2 sizes
  • 283g — $27.00 ($9.54/100g)
  • 2268g — $135.00 ($5.95/100g)

Details

Origin
Namballe District, San Ignacio Province, Tabaconas Namballe National Sanctuary
Process
Washed Process
Variety
Caturra, Catimor, Pache & Bourbon
Producer
Several Smallholder Farmers
Two Decades Blend
South Africa|Origin Roasting

$30.50 · 250g · $12.20/100g

2 sizes
  • 250g — $30.50 ($12.20/100g)
  • 1000g — $109.81 ($10.98/100g)

Details

Origin
Carmo Estate, Minas Gerais, Polo, Barahona, Plantation AAA, Akegera, Oromia, West Guji, Metapan
Process
Natural, Washed
Variety
Yellow Icatu, Yellow Catuai, Typica, Catura, Lempia, Catimor, Catuai, Heirloom, Pacamara
Producer
Maria Valeira & Maria R Perreira, Miguel Industrias de Cafeleras de Melo srl, Smallholder Farmers, Jose Luis Recinos
Pha Daeng Luang Thailand (Medium Roasted)

$10.72 · 200g · $5.36/100g

3 sizes
  • 200g — $10.72 ($5.36/100g)
  • 500g — $21.45 ($4.29/100g)
  • 1000g — $38.73 ($3.87/100g)

Details

Origin
Ban Pha Lang, Chiang Rai, Thailand
Process
Washed
Variety
Typica, Catimor, Catuai, Yellow Catuai, Caturra
Churupampa
UK|Red Bank Coffee Roasters

$15.92 · 250g · $6.37/100g

2 sizes
  • 250g — $15.92 ($6.37/100g)
  • 1000g — $47.75 ($4.77/100g)

Details

Origin
Finca Churupampa, Chirinos, Cajamarca, Peru
Process
Washed
Variety
Caturra, Pache, Catimor
El Paraiso Village - Smallholder Farmers - Natural Field Blend - Peru
USA|Moonwake

$25.00 · 284g · $8.80/100g

3 sizes
  • 284g — $25.00 ($8.80/100g)
  • 1000g — $77.00 ($7.70/100g)
  • 2200g — $157.00 ($7.14/100g)

Details

Origin
Jaen, Cajamarca, Peru
Process
Natural
Variety
Caturra, Bourbon, Catimor
Producer
Smallholder Farmers, El Paraiso Village
Peru San Ignacio Espresso
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$15.00 · 301g · $6.64/100g

2 sizes
  • 301g — $20.00 ($6.64/100g)
  • 2268g — $137.00 ($6.04/100g)

Details

Origin
Peru - Nueva Alianza, San Ignacio, Cajamarca
Process
Washed
Variety
Catimor, Geisha & Marshell
Producer
Luis Colunche – La Fortuna
Gungegiri Estate - Cold Soak Naturals - Chikmagalur - Light Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$8.86 · 250g · $3.54/100g

Details

Origin
Gungegiri Estate, Chikmagalur, India
Process
Cold Soak Naturals
Variety
Catimor
Producer
Hamsini Appadurai
Hendra Maulizar
Germany|Rozali Coffee

$7.00 · 50g · $14.00/100g

3 sizes
  • 50g — $7.00 ($14.00/100g)
  • 200g — $23.00 ($11.50/100g)
  • 1000g — $100.00 ($10.00/100g)

Details

Origin
Indonesia
Process
Natural Carbonic Maceration
Variety
Abbysinia, Catimor, Typica
Producer
Hendra Maulizar
Organic Decaf
USA|Red Rooster Coffee

$22.50 · 340g · $6.62/100g

Details

Origin
Jaén, Cajamarca, Peru
Process
Swiss Water Process
Variety
Catimor, Catuai, Pache, Typica
Producer
Sol Y Cafe Cooperative
Un Regalo de Dios - Nueva Segovia, Nicaragua
Norway|Solberg & Hansen

$20.03 · 250g · $8.01/100g

Details

Origin
Nicaragua, La Providencia, Nueva Segovia
Process
Washed
Variety
Catimor
Producer
Luis Alberto Balladarez
Tiger
USA|Bird Rock Coffee Roasters

$23.00 · 283g · $8.13/100g

3 sizes
  • 283g — $23.00 ($8.13/100g)
  • 907g — $58.88 ($6.49/100g)
  • 2267g — $128.80 ($5.68/100g)

Details

Origin
Sumatra
Process
Wet Hulled
Variety
Ateng, Bor Bor, Catimor, Timor
Rom Yen, Thailand (Medium Roast)

$10.72 · 200g · $5.36/100g

3 sizes
  • 200g — $10.72 ($5.36/100g)
  • 500g — $21.45 ($4.29/100g)
  • 1000g — $38.73 ($3.87/100g)

Details

Origin
Chiang Rai, Thailand
Process
Washed
Variety
Typica, Catimor, Catuai, Yellow Catuai, Caturra
Indonesia - Asman Gayo
Sweden|da Matteo

$244.63 · 250g · $97.85/100g

Details

Origin
Indonesia
Process
Natural
Variety
Ateng, Bor Bor, Catimor and Timor
Producer
Asman Gayo
China Gui Ben Espresso
Poland|HAYB

Details

Origin
China - Menglian, Yunnan
Process
Natural
Variety
Catimor
MUYU
Germany|SUEDHANG
In StockPeruUncommon

$16.16 · 250g · $6.46/100g

3 sizes
  • 250g — $16.16 ($6.46/100g)
  • 500g — $29.92 ($5.98/100g)
  • 1000g — $54.27 ($5.43/100g)

Details

Origin
Moyobamba, Peru
Process
Washed
Variety
Caturra, Catimor, Pache, Typica
Producer
Aproeco Kooperative
Guatemala Juan Rodriguez Washed
Netherlands|Friedhats

$17.07

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra, Bourbon, Catimor
Producer
Juan Rodriguez
Cold Brew Blend Fair Trade Organic
USA|Equator Coffees

$20.00 · 340g · $5.88/100g

3 sizes
  • 340g — $20.00 ($5.88/100g)
  • 907g — $45.50 ($5.02/100g)
  • 2268g — $106.75 ($4.71/100g)

Details

Origin
Takengon, Aceh, Sumatra
Process
Wet Hulled
Variety
Bergandal, Catimor, Caturra, Jember, Sidikalang, Tim Tim
Producer
Koperasi Ketiara
Guatemala Las Sonajas 1
USA|Cat & Cloud

$28.58 · 283g · $10.10/100g

3 sizes
  • 283g — $28.58 ($10.10/100g)
  • 998g — $90.53 ($9.07/100g)
  • 2268g — $205.76 ($9.07/100g)

Details

Origin
Guatemala - Antigua
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Catuaí, Catimor
Producer
Various
JAROON KHUN LAO NATURAL
USA|Newbery Street Coffee Roasters

$26.00 · 227g · $11.45/100g

Details

Origin
Khun Lao, Chiang Rai, Thailand
Process
Natural
Variety
Mix varietal (Yellow Bourbon, Red Bourbon, Typica Catuai and Catimor)
Producer
Jaroon
[Rested/Sale] Catimor - Anaerobic Honey - Gaosanlin Coffee Farm
USA|Hydrangea

$18.40 · 227g · $8.11/100g

3 sizes
  • 227g — $18.40 ($8.11/100g)
  • 227g — $20.70 ($9.12/100g)
  • 227g — $23.00 ($10.13/100g)

Details

Origin
Gaosanlin Coffee Farm, Menglian County, Yunnan, China
Process
Anaerobic Honey
Variety
Catimor
Producer
Mīyánhǎntǎ (咪岩罕塔)
Ecuador Chito Blend Washed | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$20.82 · 1000g · $2.08/100g

Details

Origin
chito, zamora chinchipe, Ecuador
Process
washed
Variety
sarchimor, caturra, sl 28, catimor, castillo
Producer
chito community
TUTTI FRUTTI
UK|PLOT Roasting
In StockColombiaUncommon

$23.00 · 250g · $9.20/100g

2 sizes
  • 250g — $23.00 ($9.20/100g)
  • 1000g — $72.00 ($7.20/100g)

Details

Origin
Piedra Grande, Tolima, Colombia
Process
Mango and Raspberry Infused
Variety
Caturra, Colombia, Catimor
Producer
El Vergel
Lima Decaf
USA|Bird Rock Coffee Roasters

$23.00 · 283g · $8.13/100g

3 sizes
  • 283g — $23.00 ($8.13/100g)
  • 907g — $58.88 ($6.49/100g)
  • 2267g — $128.80 ($5.68/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Mountain Water Decaf
Variety
Caturra, Typica, Bourbon, Catimor
Peru Espresso
Poland|HAYB
In StockPeru

$8.60 · 1000g · $0.86/100g

Details

Origin
Peru - Cajamarca
Process
Washed
Variety
Mundo Novo, Bourbon, Caturra, Catimor
Cinco de Junio
USA|Counter Culture Coffee

$25.00 · 340g · $7.35/100g

Details

Origin
Nicaragua
Process
Washed
Variety
Caturra, Catimor, Parainema, Catuai
06PM
Switzerland|Chronic.
In StockPeru

$11.42 · 250g · $4.57/100g

Details

Origin
Pérou
Process
Washed
Variety
Catura, Catuai, Catimor, Bourbon et Villasarche
Producer
Cooperativa Agraria Cafetalera Valle Alto Ltda
11PM
Switzerland|Chronic.
In StockPeru

$11.42 · 250g · $4.57/100g

Details

Origin
Pérou
Process
Washed
Variety
Typica, Bourbon, Catura et Catimor
Producer
Petits producteurs Fairtrade du Pérou et CR3-Kaffeeveredelung (décaféination)
Mexico: Los Altos
USA|Broadsheet Coffee

$23.00

Details

Origin
Chiapas, Mexico
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Catimor, Marsellesa, Mundo Novo
Producer
UCANOCH Cooperative
Mt. Apo Lactic Washed - Philippines
Philippines|Wide Awake Coffee

$12.80 · 200g · $6.40/100g

3 sizes
  • 200g — $12.80 ($6.40/100g)
  • 500g — $28.81 ($5.76/100g)
  • 1000g — $52.81 ($5.28/100g)

Details

Origin
Bansalan, Davao del Sur, Philippines
Process
Washed
Variety
Catimor + Mysore
SLICE'D 🟫
Canada|Traffic Coffee

$16.94 · 300g · $5.65/100g

3 sizes
  • 300g — $16.94 ($5.65/100g)
  • 907g — $45.18 ($4.98/100g)
  • 2267g — $98.83 ($4.36/100g)

Details

Origin
Đưng K'Nớ, Vietnam
Process
carbonic maceration/washed anaerobic
Variety
Catimor
STACK'D 🟥
Canada|Traffic Coffee

$19.06 · 300g · $6.35/100g

3 sizes
  • 300g — $19.06 ($6.35/100g)
  • 907g — $52.94 ($5.84/100g)
  • 2267g — $118.59 ($5.23/100g)

Details

Origin
Lâm Đồng province, Vietnam
Process
carbonic maceration/natural
Variety
Catimor
Naranjo Organic
Netherlands|Keen Coffee

$15.59 · 250g · $6.24/100g

3 sizes
  • 250g — $15.59 ($6.24/100g)
  • 1000g — $50.86 ($5.09/100g)
  • 1000g — $91.02 ($9.10/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Washed
Variety
Caturra(red and yellow), Pache, Catimor, Typica, Bourbon
Producer
Naranjuyacu Community
Guatemala Ceiba Washed
USA|Presta Coffee

$19.00 · 283g · $6.71/100g

3 sizes
  • 283g — $19.00 ($6.71/100g)
  • 907g — $54.00 ($5.95/100g)
  • 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
Huehuetenango
Process
Washed
Variety
Caturra, Bourbon, Typica, Catuai, Catimor, Sarchimor, Pache, Pacamara
Autumn Amber Low Temperature Natural Catimor & Typica
USA|Thoughtful Coffee

$24.00 · 120g · $20.00/100g

4 sizes
  • 120g — $24.00 ($20.00/100g)
  • 240g — $28.00 ($11.67/100g)
  • 240g — $20.00 ($8.33/100g)
  • 907g — $76.00 ($8.38/100g)

Details

Origin
Lincang, Yunnan, China
Process
Low-temperature natural
Variety
Catimor & Typica
Producer
Autumn Amber
Nostalgia · Organic
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$17.00 · 340g · $5.00/100g

3 sizes
  • 340g — $17.00 ($5.00/100g)
  • 1134g — $55.00 ($4.85/100g)
  • 2268g — $108.00 ($4.76/100g)

Details

Origin
Peru - Piura, Amazonas, Cajamarca & San Martin regions
Variety
Caturra, Bourbon, Catuai, Pache, Villa Sarchi & Catimor
Producer
Coop Agr’cola de Servicios Mœltiples Norandino
SOLO
UK|Colonna Coffee
In StockPeru

$15.25 · 250g · $6.10/100g

2 sizes
  • 250g — $15.25 ($6.10/100g)
  • 1000g — $46.42 ($4.64/100g)

Details

Origin
Cajamarca, Peru
Process
Washed
Variety
Mundo Novo, Catimor, Caturra, Gesha, Parainema, Catuai, Icatu, Pacamara
Producer
La Balsa Cooperative
Popayan Decaf
Canada|Monogram Coffee

$16.24 · 300g · $6.00/100g

3 sizes
  • 300g — $18.00 ($6.00/100g)
  • 907g — $49.41 ($5.45/100g)
  • 2267g — $120.71 ($5.32/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo, Catimor, Caturra
Veer Attikan, Washed
Australia|Five Senses Coffee

$13.35 · 250g · $5.34/100g

2 sizes
  • 250g — $13.35 ($NaN/100g)
  • 1000g — $47.76 ($NaN/100g)

Details

Origin
India
Process
Washed
Variety
S795, SLN 9 & Catimor
Producer
Sangameshwar Estates
SHADY LANE
Canada|Quietly Coffee
In StockGuatemala

$17.00 · 300g · $5.67/100g

2 sizes
  • 300g — $17.00 ($5.67/100g)
  • 2267g — $127.00 ($5.60/100g)

Details

Origin
Cuilco, Huehuetenango
Process
Fully Washed
Variety
Bourbon, Catimor, Caturra, Maragogype & Pache
Producer
El Naranjo
Torch Estate
UK|Full Court Press

$13.93 · 200g · $6.96/100g

3 sizes
  • 200g — $13.93 ($6.96/100g)
  • 500g — $30.64 ($6.13/100g)
  • 1000g — $55.71 ($5.57/100g)

Details

Origin
China
Process
Washed
Variety
Catimor
DECAF MEXICO ESMERALDA
USA|Andytown Coffee Roasters

$15.75 · 226g · $6.97/100g

2 sizes
  • 226g — $15.75 ($6.97/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.18/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
washed, EA natural decaffeination
Variety
bourbon, caturra, & catimor
Producer
Smallholder farmers in coffee-growing communities
Santa Margarita
Canada|Traffic Coffee

$15.18 · 300g · $5.06/100g

3 sizes
  • 300g — $15.18 ($5.06/100g)
  • 907g — $42.71 ($4.71/100g)
  • 2267g — $88.24 ($3.89/100g)

Details

Origin
Chimaltenango, Acatenango
Process
washed, dried on patios and on raised beds
Variety
Caturra, Sarchimor, Catimor, Geisha
Producer
Santa Margarita / Camila Topke